Smrt Muhsina Fadlího - krátká zpráva obrovského dosahu

Smrt Muhsina Fadlího - krátká zpráva obrovského dosahu
Autor fotografie: rewardsforjustice.net|Popisek: Muhsin al-Fadhli
29 / 09 / 2014, 20:00

Jeho smrt znamená snížení možného rizika teroristických útoků.

Při amerických leteckých úderech na základny Khorasanu v Sýrii - veřejnosti a médiím donedávna zcela neznámé radikální džihádistické organizace, která představovala větší nebezpečí přímých teroristických útoků na cíle v Evropě a USA než Islámský stát a všechny další odnože al-Káidy, byl zřejmě zabit vůdce a hlavní organizátor této extrémně nebezpečné teroristické buňky.

Americkým tajným službám byla existence Khorasanu známa už delší dobu a hrozba, kterou pro západní svět představovala, byla jedním z hlavních důvodů zahájení leteckých úderů v Sýrii.

Monitorováním twitterových účtů příslušníků al-Káidy získaly americké tajné služby informaci, že při leteckých úderech zřejmě už minulé úterý byl zabit i vůdce Khorasanu Muhsin Fadlí. V sobotu se totiž na jednom z twitterových účtů příslušníka al-Káidy objevila kondolence k jeho smrti. Pokud je tato informace pravdivá, riziko úspěšného provedení teroristických útoků na Evropu a USA se tím do značné míry snižuje.


Muhsin Fadlí byl jedním z nejschopnějších a nejzkušenějších vůdců al-Káidy, který se už ve dvaceti letech podílel na přípravě útoku na USA 11. září roku 2001. Byl blízkým spolupracovníkem Usámy Bin Ládina, členem nejužšího vedení al-Káidy se zkušenostmi z Afganistanu, Pákistánu, Iráku, Čečenska. Měl znalosti a praxi v používání výbušnin, organizoval příchod stovek džihádistických bojovníků do Sýrie a v posledních týdnech formoval islámské bojovníky, kteří přišli z evropských zemí, s cílem použít je po návratu do jejich mateřských zemí k teroristickým útokům.

Americké tajné služby ho považovaly za jednoho z nejnebezpečnějších teroristů schopného zasadit západním zemím vysoce efektivní teroristický úder. Ne náhodou Spojené státy vypsaly odměnu za informace vedoucí k jeho dopadení ve výši sedm miliónů dolarů, tedy více než sto čtyřicet miliónů korun.

Buňka al-Káidy Khorasan je americkou tajnou službou považována za extrémně nebezpečnou. Stala se pod vedením Muhsina Fadlího větším přímým nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát.

Lze tedy doufat, že smrtí Muhsina Fadlího je Khorasan výrazně oslaben a nebezpečí teroristických útoků v Evropě sníženo. Podrobnosti o Khorasanu a Muhsinu Fadlím se můžete dočíst v našem článku Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát publikovaném v Security magazínu minulý týden.

Zdroj: rewardsforjustice.net

Psali jsme také:

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Turecko nezvládá příliv kurdských uprchlíků ze Sýrie

Íránský spisovatel odsouzen k trestu smrti za nenávist k Bohu

Turecká vláda otevřela hranice, aby přijala další uprchlíky ze Sýrie

Islámská hrozba mění svět

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Máme extremismus pod kontrolou?

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace