Smrt ruského vojáka je podle Putina státním tajemstvím

Smrt ruského vojáka je podle Putina státním tajemstvím
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Putin
28 / 05 / 2015, 22:00

Smrt ruského vojáka v době míru během zvláštní operace je ode dneška státním tajemstvím. Rozhodl o tom prezident Putin podepsáním příslušného dekretu.

Podle Moskvy nesouvisí tento výnos s boji na východě Ukrajiny. Dekret nově zařazuje do širokého seznamu státních tajemství "vydávání informací souvisejících se ztrátami (armádního) personálu v době míru během zvláštních operací", citovala z dokumentu agentura AFP. Ta také upozorňuje, že vojenské ztráty v době oficiální války jsou tajné již dávno. Vyzrazení tohoto druhu tajemství do zahraničí může být trestáno až čtyřmi roky vězení.

Ruský novinář Pavel Felgengauer má ale jasno. Důvodem proč jsou od nynějška ztráty státním tajemstvím, jsou boje o Donbas.

Rusko jakoukoliv svou vojenskou přítomnost na Ukrajině popírá, jediné co uznávají je „dobrovolná účast ruských vojáků na dovolené“.

Podle Felgengauera bude nyní možné označit jako zvláštní operaci jako cokoliv. Příbuzné zabitých vojáků, kteří něco řeknou, mohou být zavřeni za špionáž, řekl jiný opoziční aktivista Alexej Navalnyj.

Podle Putinova mluvčího Peskova, nesouvisí dekret s válkou na Ukrajině a Rusko prý nechystá žádné zvláštní operace.

Zdroj: idnes.cz

 

Tagy článku