Smrt v Egyptě: Případ Kramný se opakuje. Na dovolené v Hurghadě zemřel za záhadných okolností manželský pár. Našla je dcera

Smrt v Egyptě: Případ Kramný se opakuje. Na dovolené v Hurghadě zemřel za záhadných okolností manželský pár. Našla je dcera
25 / 08 / 2018, 08:00

Manželský pár britských turistů byl nalezen mrtvý ve svém pokoji v hotelu v Hurghadě. Příčina smrti neznámá, spekuluje se o otravě kysličníkem uhelnatým. Turisty našla jejich dcera, když se vrátila z procházky.

Měla to být dovolená snů, totéž se psávalo o podobném případu, který se týkal českých turistů – Petra, Moniky (†36) a jejich dcery Kláry (†8) Kramných. Příčina jejich smrti v pokoji hotelu v Hurghadě je dodnes zahalena tajemstvím. Podle Egypta zemřely na dehydrataci a možnou otravu jedem, podle České strany je zabil přeživší Petr elektrickým proudem.

Verze České strany však budí velké rozpaky a to nejen proto, že k ní čeští znalci dospěli „vylučovací metodou“. Podle nových posudků nenasvědčuje příčině smrti elektrickým proudem vůbec nic. Někteří znalci, kteří posudky vypracovali, dnes mají oplétačky s policií a lze je označit za nedůvěryhodné. Petr Kramný tak s největší pravděpodobností vraždy, za které dostal za potlesku médii zmasírované veřejnosti 28 let vězení,  vůbec nespáchal.

psali jsme: VIDEOSERIÁL Případ Kramný: Jaké má Petr šance na obnovu procesu? Rozhovor Ondřeje Höppnera s Václavem Peričevičem ze spolku Šalamoun

Britský případ ukazuje, co by následovalo, kdyby byl v případě Kramných naplno potvrzen jed jako příčina smrti. Britská cestovní kancelář okamžitě odvolala z hotelu svých 301 klientů. To česká cestovka v případě Kramných neudělala, byť také čeští turisté v hotelu hlásili zdravotní potíže. Důvodem byla nejasná příčina smrti.

V případě potvrzené otravy jedem (o prudkém jedu hovořili v případě Kramných bezprostředně po pitvě) by následovala evakuace českých turistů z hotelu Titanic, kde zemřely Monika a Klára. Pokud by se potvrdilo, že jen byl coca-cole, kterou Monika a Klára pili a Petr ne, následovalo by zastavení dodávek coly nejen do hotelu Titanic, ale do všech hotelů v oblasti.

Případ britských turistů bude mít masivní důsledky na turistický ruch, který je v Egyptě zásadním (v podstatě jediným fungujícím) průmyslovým odvětvím. Vyčísleno v penězích dosáhnou škody desítek, možná stovek milionů korun. Těch v případě Kramný nedosáhly, protože Egypt zamlžil příčinu smrti.

Případ Kramný je tak třeba vnímat i v tomto kontextu: Pokud Monika a Klára zemřely na otravu jedem (v cole) a egyptská strana měla možnost příčinu smrti zamlžit, lze se divit, kdyby to udělala? 

Důsledky pro Petra Kramného, který zřejmě nespáchal nic jiného, než že odjel s rodinou na dovolenou, byly fatální. Česká média se jeho případu chopila jako příběhu z červené knihovny, přestože šlo velmi pravděpodobně jen o nešťastnou náhodu.

psali jsme: VIDEOSERIÁL Případ Kramný: Byla tajemná sexbomba Šárka L. nasazena policií? A jakou roli v tom má ministr Chovanec?

V důsledku mediálního hladu byl vytvořen tlak na policii (to je tak neschopná, že nechá běhat na svobodě vraha?) a následně na soudy (přece by toho vraha neosvobodily).

Vše nasvědčuje tomu, že tohle a právě tohle je základním poselstvím případu Kramný: Žijeme v zemi, kde zločince soudí média.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: Ondřej Höppner

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace