Smrtící kamion v Berlíně řídil údajně uprchlík. Počet obětí stoupl na dvanáct

Smrtící kamion v Berlíně řídil údajně uprchlík. Počet obětí stoupl na dvanáct
Autor fotografie: Screenshot YouTube / RUPTLY
20 / 12 / 2016, 05:45

Počet obětí možného útoku na vánoční trh v západní části berlínského centra vzrostl na dvanáct. K odpovědnosti za teroristický útok se podle médií přihlásil Islámský stát.

Berlín (ČTK)- Zraněných je 48, část z nich je ve vážném stavu. Nedá se tak vyloučit, že konečná bilance bude ještě vyšší.

K útoku se přihlásil na sociálních sítích IS, informuje The New York Post, ale německé úřady to ještě odmítly komentovat. Incident bude vyšetřován jako "možný" úmyslný trestný čin, uvedl německý ministr vnitra Thomas de Maiziere, podle kterého vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o předem připravenou akci. V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD však odmítl použít slovo "útok". Zdroj: express.co.uknytimes.com

Podle německých médií řídil nákladní vůz, který na trh vjel, muž, který do země přišel letos jako uprchlík z Afghánistánu nebo Pákistánu. Ve voze policisté našli mrtvého muže, který byl polským občanem.

 

V pondělí večer německá policie hovořila o devíti obětech možného útoku, dnes v noci ale bilanci zvýšila na dvanáct. V nemocnicích leží 48 zraněných, stav řady z nich je vážný, uvedla.

Nákladní vůz s polskou poznávací značkou, v němž byli podle policie dva lidé, vjel kolem 20:00 na vánoční trh na náměstí u symbolu západní části Berlína - Pamětního kostela císaře Viléma. Tržištěm projel vůz vysokou rychlostí v délce asi 50 až 80 metrů. Podle listu Die Welt vjel nákladní vůz do davu s vypnutými světly.

Řidič vozu, kterého policie dopadla na útěku v rozsáhlém berlínském parku Tiergarten, je podle zdroje agentury DPA z bezpečnostních kruhů Afghánec nebo Pákistánec. Podle deníku Die Welt do Německa přicestoval jako uprchlík v polovině letošního února. Muž údajně často měnil svou identitu, ta pravá se tak zatím nedá jednoznačně určit.

Muž, jehož mrtvé tělo se našlo v kabině nákladního vozu, byl polským občanem, sdělila dnes berlínská policie. Jeho totožnost zatím nesdělila. Podle listu Berliner Morgenpost nařídily úřady provést pitvu, aby se zjistila příčina jeho úmrtí.

Nákladní vůz, který na vánoční trh vjel, patřil polské spediční firmě. Německá policie dnes krátce po půlnoci uvedla, že prověřuje možnost, že byl vůz ukradec na staveništi ještě na území Polska. Podle státní poznávací značky pocházel vůz z okolí města Gryfino, které leží poblíž německé hranice, asi 100 kilometrů severovýchodně od Berlína.

Německá policie se celý večer v oficiálních výstupech zoufale snažila zdůrazňovat, že není ověřené, zda se jednalo o terorismus. K tomu vyzývala občany, aby nešířili neověřené zprávy. „Zůstaňte doma a nešiřte neověřené zprávy. Sledujte nás zde pro získání důležitých informací,“ objevilo se na policejním Twitteru. Novináři, kteří byli s policisty v přímém kontaktu, však prý potvrzovali, že se k verzi zamýšleného útoku přinejmenším přiklánějí.

Objevily se i informace, (šířil je zejména německý deník Die Welt) že řidič nechtěl primárně útočit na osoby, ale na stánky na vánočních trzích, neboť vozidlo mělo původně směřovat směrem k nim. Vzhledem k tomu, že náměstí bylo plné lidí, kteří se pohybovali i mezi stánky, však bylo takové rozlišování bezpředmětné. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Dnes policie požádala případné svědky, aby jí poskytly informace či fotografie a videa z místa činu.


"Je to zlý večer pro Berlín a naši zem, který mnou stejně jako řadou lidí velmi otřásl," uvedl prezident Gauck v první reakci. Zároveň vyjádřil soustrast pozůstalým obětí a poděkoval zasahujícím záchranářům a policistům. Zármutek nad událostmi na vánočním trhu vyjádřila ústy svého mluvčího také kancléřka Angela Merkelová. Stejně reagoval i vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Zdroj: novinky.cz

 

Tagy článku