Šnajdra opět vyšetřuje policie kvůli předražené záchrance

Šnajdra opět vyšetřuje policie kvůli předražené záchrance
Autor fotografie: www.dsa.cz|Popisek: Podle policie létají soukromé firmy DSA a Alfa Helicopter pro záchrannou službu mnohem dráž než pro armádu a policii
26 / 01 / 2016, 20:00

Policie znovu prověřuje údajně předraženou zakázku na provozování letecké záchranné služby uzavřenou za exministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Vyšetřování čelí jeho tehdejší náměstci Marek Šnajdr a Markéta Hellerová. Informovala o tom Česká televize.

Policie původně případ odložila s tím, že už je promlčený, žalobce ale rozhodnutí zrušil jako nezákonné. Státu údajně vznikla škoda přes osm milionů korun. 

„Dozorující státní zástupce část usnesení zrušil a v této části náš útvar vede standardní prověřování,“ řekl České televizi mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Bývalý poslanec za ODS Šnajdr byl podle policejního spisu již dříve shledán vinen ze zanedbání svých povinností a nehospodárného jednání, ale podle policie ho nebylo možné obvinit, protože kauza se mezitím promlčela. Protože ovšem bylo vyšetřování opět otevřeno, může se obvinění dočkat nejen Šnajdr ale i druhá tehdejší náměstkyně exministra Julínka, Markéta Hellerová. Ta dnes pracuje ve vedení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a jakékoliv pochybení odmítá.

Nicméně oba Šnajdr s Hellerovou podle detektivů připravili pro ministra zdravotnictví k podpisu nevýhodnou smlouvu pro soukromé firmy provozující vrtulníky letecké záchranky. Ministerstvo smlouvu uzavřelo v říjnu 2008. Během osmi let podle ní mělo zaplatit soukromým firmám bez DPH tři miliardy a 128 milionů korun.

Stát zajišťuje leteckou záchranku jen v Praze, ve středních a v západních Čechách. Na zbylých osm stanovišť si najímá dvě soukromé firmy – DSA a Alfa Helicopter. Podle policie ale soukromé firmy létají ve srovnání s armádou a policií mnohem dráž. Trestní oznámení na Julínka a jeho spolupracovníky podával tehdejší poslanec za Věci veřejné a současný poslanec Úsvitu Jiří Štětina. 

Smlouva státu a soukromých firem je platná do roku 2016. Za novou osmiletou smlouvu chce ale současné ministerstvo zdravotnictví zaplatit o 365 milionů více než v letech 2009 až 2016. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) si i přes zvýšení ceny podobné problémy, jako měl Julínek, nepřipouští.

„Pevně věříme, že vychytáme všechno, co by mohlo být jakkoli rizikové,“ řekl začátkem ledna České televizi. 

Zdroj: Česká televize

Tagy článku