Sněmovna reprezentantů schválila nové sankce proti KLDR

Sněmovna reprezentantů schválila nové sankce proti KLDR
Popisek: Kim Čong-un
05 / 05 / 2017, 08:00

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes schválila nové sankce proti Severní Koreji, které mají postihnout zejména její loďařský průmysl a potrestat využívání otrocké práce. Cílem sankcí je podle poslanců zabránit pchjongjangskému režimu, aby získával peníze pro svůj jaderný a raketový program.

USA budou podle zákona finančně postihovat každého, kdo využívá otrocké práce Severokorejců vysílaných za výdělkem do zahraničí. Podle republikánského poslance Eda Royce severokorejské dělníky ,,dovážejí" firmy z mnoha zemí od Senegalu po Katar nebo Angolu. Výdělek poukazují dělníci do KLDR, a tamní režim tak inkasuje každoročně miliardy dolarů. Pod americkými sankcemi bude i dovoz zboží, které bylo otrockou prací vyrobeno.

V prvním desetiletí tohoto století pracovaly severokorejské dělnice i v několika českých textilních továrnách, hlavně jako šičky. Žily v izolaci, bývaly pod dozorem, venku se pohybovaly jen ve skupinách a svůj výdělek prý posílaly svému režimu na určené konto. Zprávy o jejich otrocké práci se objevily i v zahraničních médiích.

V jednom případě trojice korejských dělnic napadla televizní štáb, který o nich točil reportáž. Tehdejší prezident Václav Klaus tehdy Severokorejky omilostnil. Mezi lety 2004 - 2008 jich v ČR pracovaly až necelé tři stovky. Po zveřejnění okolností jejich pobytu jim ale české úřady v únoru 2008 neprodloužily víza.

Schválený americký zákon rovněž zakazuje lodím, které Severní Korea vlastní, operovat v amerických výsostných vodách nebo kotvit v amerických přístavech. Toto opatření se týká i států, které nerespektují rezoluce OSN postihující KLDR.

Součástí zákona je i požadavek, aby Bílý dům do 90 dnů určil, zda je KLDR sponzorem terorismu. Bude-li odpověď kladná, budou podle agentury AP následovat další sankce včetně zákazu poskytovat Severní Koreji jakoukoli americkou pomoc.

Po schválení ve Sněmovně reprezentantů musí sankce potvrdit i Senát. Protože zákon je společným dílem republikánů i demokratů, komplikace se nečekají.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku