Snímek Anthropoid dnes čeká slavnostní premiéra v Praze

Snímek Anthropoid dnes čeká slavnostní premiéra v Praze
Popisek: Plakát k filmu Anthropoid
27 / 09 / 2016, 16:45

Britsko-český film Anthropoid, který přibližuje atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dnes čeká slavnostní premiéra v Praze. Zúčastní se jí režisér Sean Ellis a herec Cillian Murphy, který ve snímku ztvárnil Jozefa Gabčíka. Promítání v multikině na Andělu by se měli zúčastnit také Gabčíkovi příbuzní, stejně jako rodina dalšího parašutisty Jana Kubiše. Do českých kin pak film vstoupí ve středu, v Den české státnosti.

Na dnešní slavnostní premiéře film uvede herecká delegace českých představitelů filmu - Aňa Geislerová, Alena Mihulová, Jiří Šimek, výkonní producenti David Ondříček a Kryštof Mucha a také domácí členové štábu, který loni v létě film v České republice natáčel. Po červeném koberci budou do sálu přicházet po 18:00.

Režisér Ellis obsadil ve svém koprodukčním snímku do hlavních rolí parašutistů Kubiše a Gabčíka herce Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho. Geislerová ztvárnila ve filmu jednu z hlavních ženských rolí, Gabčíkovu partnerku. Snímek vznikl podle historických událostí.

Členové výsadkářské skupiny Anthropoid provedli atentát na Heydricha 27. května 1942. Heydrich sice útok přežil, ale o týden později podlehl infekci z utrpěných zranění. Ojedinělý případ úspěšné fyzické likvidace tak vysoce postaveného nacistického pohlavára posílil pozici československé exilové vlády v Londýně. I díky němu západní mocnosti odstoupily od mnichovské smlouvy. Operace Anthropoid se stala iniciačním momentem pro mnoho odbojových aktivit ve druhé světové válce a pomohla - bez ohledu na tragické následky - posílit pocit národního sebevědomí, vlastenectví i osobní statečnosti jednotlivců.

Do českých kin přijde Anthropoid netradičně ve středu, zatímco obvykle premiéry připadají na čtvrtek. Distributor se jej rozhodl uvést v Den české státnosti vzhledem k významu tématu, který zpracovává. V kinech v Británii se film promítá už od 9. září a kritici ho hodnotí jako napínavý a závratný. Oceňují, že netrpí hollywoodskou opulentní chválou mimořádného činu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace