Sobotka a Středula projednají růst platů i sbližování mezd v EU

Sobotka a Středula projednají růst platů i sbližování mezd v EU
Autor fotografie: Bohuslav Sobotka|Popisek: Katarzyna Czerwińska / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland
15 / 08 / 2017, 10:15

Praha - O růstu platů ve veřejném sektoru spolu dnes budou jednat předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Diskutovat chtějí i o možných cestách ke sbližování výdělků v jednotlivých zemích Evropské unie. Schůzky se zúčastní také státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Odbory požadují zvýšení platů ve veřejné sféře ještě letos. Původně chtěly pro hasiče, učitele, policisty, pracovníky v kultuře a sociálních službách navíc deset procent, a to od září. Na červnovém jednání s vládou a lídry vládních stran se dohodl listopadový termín. Lékaři a sestry by měli pak mít víc peněz od ledna.

Zatím není jasné, kdy, o kolik a komu by se příjem mohl zvýšit. Ministerstvo práce propočítávalo několik variant. Většinou šlo přidání mezi osmi a 13 procenty pro vybrané profese od listopadu a ledna. Pro učitele odboráři nyní žádají 15 procent navíc od listopadu. Jednání vlády s předáky by se má konat 21. srpna.

Naposledy platy rostly od července o deset procent policistům, hasičům, celníkům a vězeňským dozorcům. O 23 procent se v pololetí zvedl základ lidem v sociálních službách, víc mají i neučitelské profese či umělci. Lékaři a sestry si přilepšili letos od ledna, učitelé loni od září a ostatní zaměstnanci loni od listopadu.

Předseda vlády a šéf odborové konfederace chtějí diskutovat i o prosazování mzdové konvergence v EU. Podle odborů se výdělky v Česku zvedají příliš pomalu a čeští zaměstnanci by své rakouské či německé kolegy při dosavadním tempu dohnali až v příštím století. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by na sbližování výdělků měly dbát i zahraniční firmy a ve svých pobočkách na Východě by měly lidem přidávat.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.