Sobotka udělá vše, aby nevládl Babiš. Spojí se i s komunisty na vládní úrovni

Sobotka udělá vše, aby nevládl Babiš. Spojí se i s komunisty na vládní úrovni
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Bohuslav Sobotka
24 / 02 / 2017, 12:00

KOMENTÁŘ

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se chce evidentně spojit i s ďáblem, hlavně aby Andrej Babiš nebyl premiérem. Jak jinak chápat jeho snahu se ,,najednou" spojit na vládní úrovni i s komunisty, o níž předtím prakticky nemluvil. Sobotka prohlásil, že tzv. bohumínské usnesení z roku 1995, které brání sociálním demokratům zasednout ve společné vládě s komunisty, je přežitek doby, a že to jeho voliče nezajímá (už se jich zeptal?). Licoměrnost nade vše, chtělo by se říct.

Co že tak najednou premiér komunistům nadbíhá? Důvod je zcela prostý. Předseda ČSSD a celé její vedení se bojí, že prohrají příští parlamentní volby. V panické hrůze možné porážky se tak Sobotka chce spojit s komunisty na vládní úrovni, aby zabránil v nějaké formě Babišově vládě, která je však, zdá se, neodvratnou realitou. Realitou, která se už obejde bez sociálních demokratů.

Problém je v tom, že mnoho voličů ČSSD je antikomunisticky naladěných a toto možné spojení v nich probouzí nefalšovanou hrůzu. Znamenalo by to další významnější odliv hlasů třeba právě k ANO. Nehledě na to, že i kdyby k tomuto spojení hypoteticky došlo, obě strany dohromady by daly nejspíš méně hlasů zisk ANO, které si brousí zuby na zisk 30% ve volbách. A možná ve skutečnosti dostane i více.

Celé vedení ČSSD evidentně od prohraných krajských voleb zpanikařilo z nástupu popularity ANO a neví co dělat, aby Babišův parní válec zastavilo. Sobotkův plán tak může být pro stranu kontraproduktivní a připravit stranu o další cenná procenta. Sám předseda si tak pod sebou může velmi rychle podřezat větev, protože sociální demokraté mohou skončit na nějakých 13-16% volebního výsledku. Pak už by mohl předseda strany pronášet podobné věty z opozičních lavic.

 

psali jsme:

Duo Zeman a Babiš může být hrobařem sociální demokracie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.