Sobotkovy emaily neobsahovaly tajné informace, ale NBÚ nepotvrdil, zda se jedná o podvrh

Sobotkovy emaily neobsahovaly tajné informace, ale NBÚ nepotvrdil, zda se jedná o podvrh
11 / 03 / 2016, 15:15

Zveřejněné Sobotkovy maily neobsahují tajné informace, tvrdí NBÚ.

Praha 11. března (ČTK) - Mezi desítkami pracovních i soukromých zpráv z e-mailového účtu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), které na začátku roku zveřejnil extremistický web White Media, nebyly žádné utajované informace. Serveru Lidovky.cz to řekl mluvčí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Viktor Paggio. Sobotka už dříve popřel, že by přes svou soukromou e-mailovou schránku posílal tajné materiály.

První várku e-mailů premiéra zveřejnili hackeři v lednu. Sobotka jejich pravost nepotvrdil, ale několik lidí z jeho okolí ano. Zveřejněná korespondence se týká například migrace, koaličních jednání, prezidentské kampaně nebo výběru ředitele Českého rozhlasu.

Hackeři tvrdili, že zveřejněné printscreeny mailů tajné informace obsahují. Podle serveru budil pochybnosti zejména údajný Protiteroristický balíček. NBÚ ale odmítl komentovat, zda tento dokument nebyl v době zveřejnění tajnou informací nebo zda šlo o podvrh. Hackeři už dříve na webu zveřejnili prohlášení, v němž tvrdí, že nefalšovali ani nijak nepřepisovali údaje na printscreenech z e-mailů.

Hackeři zveřejnili další údajné emaily premiéra. "Jsou pravé, vláda lže," tvrdí

Nabourání Sobotkova e-mailu vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Vyšetřování se týká mimo jiné trestného činu vydírání. Sobotka kvůli kauze zadal okamžitý audit bezpečnostních směrnic a postupů na úřadu vlády. Požádal také ředitele NBÚ o spolupráci při zabezpečení komunikace členů vlády.

V emailové komunikaci, která je údajně spojována s premiérem Sobotkou a kterou zveřejnil server white-media.info, je například uvedeno:

  • "Otázka, kolik bude CZ schopna přijmout migrantů? Přijmeme tolik, kolik udává návrh EK, doufám, že se nám podaří obhájit pozici před veřejností, odteď je třeba se soustředit na řešení příčin migrace....",,musíme být jednotní, pokud se to nepodaří, jediným vítězem budou naši političtí oponenti."
  • "...tvůj postoj k imigrační krizi neměl chybu, i ta reakce na schválené kvóty, to, že jsi se nepustil do zbytečného boje je v pořádku, tento populistický a pohodlný národ to neocení a nedocení, nemá na to, alespoň ze značné části, ani mentálně ani vzděláním, absolutně nechápe současnou realitu a její historické kontexty..."
  • Otázkou je, zda si z toho vezmeme nějaké poučení, zda jsme schopni kriticky vyhodnotit svou strategii a taktiku ve věci odmítání povinného přerozdělovacího mechanismu, anebo zda se uchýlíme k české historické mytologii a budeme si hrát na Jana Husa upáleného pro "pravdu". Pokud neučiníme to první, definitivně prokážeme, že nepatříme ke kulturně-politickému mainstreamu evropské integrace a ale na jeho periferii"....

Tagy článku