Sobotní demonstrace mají vážnou dohru. Byli policisté převlečení za neonacisty?

Sobotní demonstrace mají vážnou dohru. Byli policisté převlečení za neonacisty?
07 / 02 / 2016, 16:00

AKTUALIZOVÁNO / Předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek na svém blogu obvinil českou policii z cílené provokace proti demonstrujícím. Policie ČR se proti tomuto důrazně ohradila.

Uvedl to na svém blogu v článku "Policisté v rolích fašistů, policisté jako obětní beránci. Ministře okamžitě odstupte!!!" Podle Jiřího Vítka "Scénář ze sobotní demonstrace pro média psala především policie, která účelově připravila malou epizodu, která však mohla stát zdraví nejen občanů, ale také některých policistů, které někdo v této hře obětoval."

Server tydenikpolicie.cz k tomu ale uvedl následující vyjádření:

Na sociálních sítích se šíří informace o střetu zakuklených osob s levicovými aktivisty s tím, že se mělo jednat o policisty – provokatéry. Video zachycuje zakuklenou partu lidí, která stojí proti pochodujícím levicovým aktivistům. Po chvíli začnou vzduchem z obou stran létat například dlažební kostky. Řada lidí označila zakuklené osoby za policisty.

„Kategoricky odmítáme, že by maskovaní muži byli policisté, jednalo se o radikální extrémisty,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Na identifikaci všech těchto osob samozřejmě pracovali a i nadále pracují kriminalisté z „extrému“.

"Cílená provokace řízená policií je zdokumentována na tomto videu, kde skupina policistů v kuklách, kteří se vydávají za neonacistickou bojůvku provokují pochod tzv. vítačů uprchlíků. Jiná skupinka policistů bez vybavení se tak stává překvapivě hrází, která je má zastavit, jsou v této hře pouze komparzem," uvedl Jiří Vítek a současně se ptá "Proč hlavní čelo průvodu, které je monitorováno i policejním vrtulníkem, je doprovázeno pouze policejní doprovodem bez dostatečné výstroje. Kde je antikonfliktní tým, který je vždy u větších rizikových skupin?"

K tomu uvádí opět tydenikpolicie.cz

Proč policisté oddělující oba davy aktivně nezasáhli a byli spíše „pasivní“?
Je to jednoduché. Pokud stojíte v 10 lidech proti několikanásobně přečíslenému davu lidí, respektive proti dvěma davům, nemáte ke všemu potřebné vybavení (zásahové výbušky, vrhače, chrániče těla, přilby) – tak se snažíte situaci držet tak, jak nejlépe umítě. Nicméně nejdete do protiútoku, naopak vyčkáváte na posily, které přivolal velitel daného sektoru, případně kriminalisté. Jen si dovolím podotknout, že podobných incidentů bylo různě po Praze hned několik, některé z nich dokonce ve stejný čas.

Stejně tomu bylo i v případě tohoto videa, které podle některých konspiračních teorií dokazuje to, že se policie snažila celou situaci vyprovokovat. Policii se naopak podařilo i přes těžké podmínky dosáhnout toho, že ve městě nedošlo v rámci demonstrací ke větším střetům. Osobně pak nevidím jediný reálný důvod k tomu, proč by policie v této situaci chtěla jakkoliv vyprovokovat incident, když video jasně dokazuje, že na místě neměla ani dostatek sil a prostředků, kterými by následný incident zvládla…

 


Předseda Unie bezpečnostních složek současně požádal "o okamžité vyšetření této situace a jednoznačné odstoupení ministra vnitra, který nasazuje zaměstnance ministerstva vnitra proti vlastním občanům."

Odvolává se přitom na analýzu podobného zásahu v Českých Budějovicích v roce 2013 a uvádí k tomu "Jak je vidět bylo od akce v Budějovicích  znovu obnoveno infiltrační a dezinformační oddělení podobné odboru aktivních opatření I. správy Ministerstva vnitra (rozvědky) fungující před rokem 1989."


"Jedním z důkazů je, že z budovy Malá Strana č.p. 182 ( 490121) z které osoby v kuklách "vylézají" patří MV. Viz výpis z katastru," doplnil Jiří Vítek.

 

ČÚZK

Celý článek zde.

 

 

 

Tagy článku