Socha Nelsona Mandely by měla být odstraněna, byl to brutální terorista, prohlásila Britská národní strana

Socha Nelsona Mandely by měla být odstraněna, byl to brutální terorista,  prohlásila Britská národní strana
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: socha Nelsona Mandely
28 / 08 / 2017, 07:45

Podle krajně pravicové Britské národní strany by měla zmizet socha Nelsona Mandely z náměstí před britským parlamentem.

Zatímco demonstranti v USA strhávají památníky ,,nenáviděné" Konfederace, krajně pravicová Britská národní strana (British National Party - BNP) chce nechat odstranit sochu Nelsona Mandely, která stojí před britským parlamentem. Socha stojí na svém místě od roku 2007, kdy ji slavnostně odhalil tehdejší starosta Londýna Ken Livingstone.

Strana argumentuje tím, že Nelson Mandela, který dlouhá léta bojoval proti apartheidu, nebyl Brit a pro Velkou Británii nic neudělal. ,,Mandela nebyl Britem, ať už udělal pro lid Jihoafrické republiky cokoli, tak pro Brity nic," řekl Furness. Proto nemá mít bronzová socha před parlamentem své místo. Podle mluvčího BNP Davida Furnesse by bylo nejlepším řešením sochu odstranit z náměstí před parlament a přesunout ji na ambasádu Jihoafrické republiky.

psali jsme: Amerika se zbláznila: likviduje pomníky konfederačních generálů

Kromě vážných ,,výhrad", že Mandela nebyl Britem a v podstatě nic užitečného pro Velkou Británii neudělal, Furness prohlásil, že bojovník proti apartheidu byl ,,brutálním teroristou", který zabil mnoho lidí. ,,Je velmi nevhodné mít sochu teroristy před parlamentním náměstím," dodal Furness. Podle něho tento ,,špatný příklad" může legitimizovat terorismus. Mluvčí BNP uvedl, že lidé by si mohli myslet, že mohou třeba někde beztrestně odpálit bombu a vše bude nakonec odpuštěno.

Ken Livingstone, za jehož mandátu byla socha instalována, s takovými názory nesouhlasí. Pro server RT řekl, že Mandela byl jednou z největších osobností 20. století a jeho boj za osvobození černých Jihoafričanů byl správný. Podle bývalého starosty Londýna měl Mandela plné právo jeho dlouholetý boj vést.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace