Socha ukrývala poklad

Socha ukrývala poklad
Autor: http://www.sternberk.eu/|Popisek: norberčanský poklad
03 / 10 / 2014, 09:15

Restaurátor našel v Norberčanech v soše granát. Pyrotechnici prověřovali podezřelý předmět, našli vzkaz a poklad.
Zdroj: Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Dne 27. 8. 2014 nalezl v obci Norberčanech restaurátor v podstavi sochy sv. Jana Nepomuckého granát. Podezřelý předmět předal policistům pyrotechniké služby k dalšímu zkoumání. Překvapeni pyrotechici zjistili, že se uvnitř granátu nachází hermeticky uzavřená skleněná lahvička s kovovým uzávěrem s obsahem písemností a plechová krabička s obsahem cca 20 ks mincí různé velikosti. Granát byl vyplněn koňskými žíněmi.

V pátek 26. září proběhlo otevření nalezené schránky s vloženými dokumenty na obecním úřadě v Norberčanech za účasti policistů Pyrotechnické služby Policie ČR v Olomouci, starostky Norberčan Marie Vališové, restaurátorů a zaměstnanců Státního okresního archivu a Vlastivědného muzea v Olomouci a městského úřadu ve Šternberku.

Schránka obsahovala prvorepublikové dokumenty ze života obce sepsané místním učitelem s datací 20. dubna 1925, seznam obyvatel včetně výměry polí a pozemků, ceny potravin, vzorky potravinových lístků, mincí a bankovek. Dokument také obsahoval podrobný popis tajného uložení schránky do podstavce (zdroj a foto: Město Šternberk).

Poklad

poklad

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace