Šojgu a Gerasimov chtějí u Bachmutu zlikvidovat Wagnerovce a odstranit Prigožina

Šojgu a Gerasimov chtějí u Bachmutu zlikvidovat Wagnerovce a odstranit Prigožina
Autor fotografie: Public domain|Popisek: Ilustrační fotografie
15 / 03 / 2023, 10:00

Vedení ruského ministerstva obrany využívá selhání žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina na Ukrajině, aby oslabilo svého soupeře. Přízeň Vladimira Putina se Prigožinovi pravděpodobně znovu získat nepodaří, odhaduje Institut válečných studií (ISW).

„Konflikt mezi ministerstvem obrany a Jevgenijem Prigožinem, který financuje skupinu Wagner, zřejmě dosáhl svého vrcholu na pozadí bitvy u Bachmutu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny,“ píše v nedávné zprávě americký think tank.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu generál Valerij Gerasimov chtějí nechat vykrvácet síly Wagnerovců (vycvičené žoldáky a bývalé trestance) u Bachmutu, aby oslabili Prigožina a zmařili jeho ambice zvýšit svůj vliv v Kremlu.

Jak připomíná ISW, ministerstvo obrany odřízlo skupině Wagner možnost získat další síly náborem zajatců a omezeným přístupem k munici, na což si veřejně stěžoval sám Prigožin. Obvinil také vojenské úřady, že záměrně umožnily zlikvidovat síly Wagnerovy skupiny při útocích a pouličních bojích v Bachmutu, aby ušetřily pravidelné vojáky.

Ukrajinské rozhodnutí nestáhnout se z Bachmutu proti Prigožinovým očekáváním vedlo k velkým ztrátám v jeho silách a nutnosti použít lépe vycvičené „elitní“ síly z řad Wagnerovců, které je nyní také potřeba doplnit. ISW se domnívá, že taková situace může být ku prospěchu ruského ministerstva obrany, protože způsobuje vysoké ztráty žoldnéřům a zároveň oslabuje Prigožinovu pozici.

Akce Šojgua a Gerasimova mohou být odplatou za konflikt, který Prigožin zahájil v květnu loňského roku, kdy se mu podařilo získat Putinovu přízeň, nejspíše tím, že diktátora přesvědčil, že zvýšením zapojení sil Wagnerovy skupiny, včetně dalšího náboru ve věznicích se vyhne mobilizaci. Zároveň Prigožin zahrál na kartu neúspěchů velení a pravidelné armády na Ukrajině, aby posílil svou pozici.

,,Putinovo rozhodnutí postavit se na stranu Prigožina pravděpodobně rozlítilo Šojgua a Gerasimova, kteří dostali rozkaz sdílet omezené množství vybavení a munice se žoldáky," odhaduje ISW.

Prigožin, podporovaný čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem, využil neúspěchů armády a svého vlivu k inspirování personálních změn v armádě, jako bylo odstranění generála Alexandra Lapina, který je obviňován z neúspěchů v Lymanu, a následné povýšení generála Sergeje Surovikina na pozici hlavního velitele invazních sil na Ukrajině.

„Prigožin pravděpodobně neměl v úmyslu přímo vyhrožovat Putinovi, ale Putin vnímal jeho agresivní sebeprosazování na úkor jiných lidí, kterým důvěřoval, jako hrozbu,“ hodnotí ISW.

Wagnerova skupina byla odříznuta od náboru vězňů a ministerstvo obrany zahájilo vlastní nábor v trestaneckých koloniích. V lednu Putin konečně dovolil ministerstvu obrany převzít kontrolu nad bitvou u Bachmutu. Prigožin nesplnil svůj slib obsadit město do konce roku 2022. Surovikin byl propuštěn a Gerasimov převzal přímé velení invazních sil na Ukrajině. Oficiální prohlášení ruských úřadů vynechala podíl Wagnerovců na dobytí Sołedaru a připisovala ji pravidelným silám ruské armády.

Podle ISW mohou Putin a ministerstvo obrany použít Prigožina jako obětního beránka za ztráty v Bachmutu, jakmile ofenziva utichne. Prigožin si přitom podle analytiků pravděpodobně nezíská zpět přízeň ruského diktátora, které se těšil od května do října 2022. Osud jeho a Wagnerovy skupiny ale není zpečetěn definitivně a bude záležet na tom, jak efektivně Prigožin přesvědčí Kreml o své loajalitě.

Analýzou tohoto konfliktu ISW dochází k závěru, že různé strany v Putinově úzkém kruhu spolu soutěží ve „hrách s nulovým součtem“ (tj. hrách, ve kterých může jedna strana vyhrát pouze na úkor druhé), které obecně nepřispívají k dosažení cílů stanovených Kremlem.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku