Námořník z britské jaderné ponorky Trident šokoval výpovědí o bezpečnostní situaci v královském námořnictvu

Námořník z britské jaderné ponorky Trident šokoval výpovědí o bezpečnostní situaci v královském námořnictvu
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: Jaderná ponorka HMS Vanguard na námořní základně Clyde
18 / 05 / 2015, 16:30

"Obtížnější je se dostat do nočního klubu, než do britského přístavu jaderných ponorek." Vojáka vyšetřuje policie pro únik utajovaných informací.

Přístav pro jaderné ponorky Trident ve Skotsku není zabezpečen před teroristickým útokem tvrdí britský námořník a technický inženýr William McNeilly. Ten zveřejnil na serveru scribd devatenáctistránkovou zprávu, která popisuje naprosto nedostatečná bezpečnostní opatření britského námořnictva v přístavu HMNB Clyde na západním pobřeží Skotska. Zpráva pod názvem "Sec.ret Nuc.lea.r Th.re.At Máte vůbec představu, jak jste každou minutu blízko k jaderné katastrofě?" byla nahrána na server již 12. května a McNeilly na ni předal odkaz všem světovým médiím.

AKTUALIZOVÁNO: zpráva, na kterou odkazovaly servery, byla 18.5. odpoledne odstraněna z anglické i německé mutace scribd.com

tweet

Podle McNeillyho nebylo v přístavu dostatek bezpečnostního personálu, a tak "je obtížnější dostat se do některých nočních klubů, než získat přístup k námořní základně. Speciálně pro teroristy, kteří by chtěli propašovat bombu do přístavu."

25letý námořník tvrdí, že o všem informoval své nadřízené, ale vůbec nic se nezměnilo. Bezpečnostní personál je při kontrole vstupu "velmi laxní" a navíc, kromě individuálních pochybení, popisuje i technické závady na ponorkách a postupy v rozporu s bezpečnostními předpisy. Navíc se na palubu jaderných ponorek může dostat kdokoliv, protože vojenská ostraha nekontroluje propustky.

V dokumentu, popisuje "zážitky", od otřesné hygieny až po tvrzení, že ponorka byla na hlídce s poruchou hydrauliky, takže nemohly být provedeny střelecké testy. Na hlídce mu prý bylo řečeno, že monitorovací systémy jaderných raket musí být vypnuty, aby měla "posádka klid". Ostatní členové posádky mu řekli o požárech a zatopeních na ponorkách, kterým padlo za oběť 50 námořníků.

Mluvčí královského loďstva v pondělí všechna obvinění McNeillyho odmítl s tím, že se jedná o "subjektivní a nepodstatný názor". Tvrdí, že bezpečnost britských jaderných ponorek je zajištěna podle předpisů.

Námořníka však začala vyšetřovat vojenská i civilní policie pro "neoprávněné zveřejnění". Diskuze se už přenesla do britského parlamentu a poslanec Angus Robertson uvedl, že číst tuto zprávu je jako "noční můra a katalog závažných bezpečnostních porušení", a vyzval ministerstvo obrany ke zveřejnění výsledků vyšetřování.

Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung, independent.co.uk, video YouTube, wochit News

 

Tagy článku