Somálské milice Šabáb popřely bilanci útoku amerických dronů

Somálské milice Šabáb popřely bilanci útoku amerických dronů
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto MQ-9 Reaper
09 / 03 / 2016, 08:30

Mogadišo (ČTK) - Somálská islamistická skupina Šabáb dnes potvrdila pondělní zprávu o útoku amerických bezpilotních letounů na její výcvikový tábor.

Popřela ale, že by při něm o víkendu zahynulo 150 jejích bojovníků, jak uvedl Pentagon. Tolik lidí prý Šabáb z bezpečnostních důvodů na jednom místě nikdy neshromažďuje.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Jeff Davis v pondělí uvedl, že bezpilotní letouny zabily o víkendu ve výcvikovém táboře asi 190 kilometrů severně od somálské metropole Mogadiša více než 150 bojovníků radikálních islamistických milic. Důvodem spuštění operace byly údajně zpravodajské informace, které naznačovaly, že Šabáb chystá rozsáhlý teroristický útok na vojáky Africké unie a Spojených států působící v této východoafrické zemi. Představitelka amerického ministerstva Deborah Lee Jamesová uvedla, že šlo o čistě "obranný zásah".

"USA bombardovaly oblast pod kontrolou Šabábu. Bilance obětí je ale značně přehnaná. Z bezpečnostních důvodů nikdy neshromažďujeme více než 100 bojovníků na jednom místě," uvedl mluvčí skupiny Sheikh Abdiasis Abu Musab. Bližší detaily o útoku ani svou bilanci počtu obětí ale nesdělil.

Somálský ministr zahraničí Abdusalam Omer v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že somálské tajné služby poskytly USA cenné informace o výcvikovém táboře, na nějž drony následně zaútočily.

Islamistické milice Šabáb, které jsou napojeny na teroristickou síť Al-Káida, usilují o zavedení islámského práva šaría v Somálsku a svržení prozápadní vlády v Mogadišu. V roce 2011 se vojákům mise Africké unie (AMISOM) podařilo Šabáb vytlačit z hlavního města a později i z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal. Nadále ale islamisté podnikají útoky především v Mogadišu a jeho okolí. Jako údajnou odplatu za účast na mezinárodní misi provedli i několik velkých atentátů na území sousedních států, především v Keni.

Tagy článku