Somálští utečenci s falešnými italskými pasy zadrženi na pražské Florenci.

Somálští utečenci s falešnými italskými pasy zadrženi na pražské Florenci.
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
04 / 05 / 2015, 13:15

Cizinecká policie v sobotu zadržela na pražském autobusovém nádraží na Florenci devět Somálců, kteří měli padělané italské cestovní pasy.

Policisté z odboru cizinecké policie oddělení pobytové kontroly, pátrání a eskort v sobotu odpoledne zasahovali na autobusovém nádraží Florenc v Praze 8.

Přes tísňovou linku přijali oznámení, že v jednom z autobusů, který směřuje do západní Evropy, je několik podezřelých cizinců. Policisté na místě zjistili, že se jedná o devět uprchlíků ze Somálska, kteří jim předložili padělané italské cestovní pasy. Celá skupina tří žen a šesti mužů proto putovala na oddělení cizinecké policie v Karlíně, kde s nimi byly provedeny identifikační úkony.

V článku "Itálie hlásí až dva tisíce utečenců denně. Papež žádá o pomoc s uprchlíky" jsme uvedli: Americký časopis The Foreign Policy zveřejnil rozhovor se syrskými uprchlíky, kteří se po cestě lodí do Evropy ocitli v italském běženeckém táboře. Tady je ovšem nikdo neregistroval, nechtěl doklady, fotku ani otisky prstů… a italští policisté je prakticky nechali utéct do Německa a dalších zemí, kde úspěšně požádali o azyl. Uprchlíky jako cílové země zajímají právě Německo, Nizozemsko nebo státy Skandinávie – chtějí jejich cestovní doklady, bydlení a finanční podporu, ne mizerný a přeplněný záchytný tábor v Itálii. A italské úřady jim rády vyhoví. I když je registrace a žádanka o azyl v první zemi Evropy povinná, policisté se dívají jinam a schengenský prostor je otevřený. Nelegální přistěhovalectví přes Itálii je o to nebezpečnější, že mezi uprchlíky jsou i džihádisté Islámského státu nebo teroristé Al-Kajdy. V tomto rozhovoru se jednalo o rodinu bojovníka z An-Nusrá, mířící do Německa. (zdroj: ivcrn.cz)

Následně byli všichni převezeni do zařízení pro zajištění cizinců ve Středočeském kraji, kde se bude ověřovat jejich totožnost a případná žádost o azyl v rámci států schengenského prostoru. Následně budou pravděpodobně předáni do státu, kde prvotně žádali o azyl.

Nutno také zmínit, že jsou všichni podezřelí ze spáchání trestného činu padělání a pozmění veřejné listiny, jelikož se prokazovali padělanými cestovními doklady, za což hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

Zdroj: Policie ČR, por. Bc. Jan Daněk – 3. 5. 2015

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace