Současné referendum o odtržení Skotska zdroj dalších budoucích turbulencí v Evropě
Autor fotografie: wikipedie|Popisek: Ilustrační foto
Výsledky dnešního referenda ve Skotsku budou předzvěstí dalšího osudu Evropy.
V dnešním referendu o odtržení Skotska od Velké Británie se rozhoduje také o další stabilitě Evropy. Pokud by separatisté vyhráli, Velká Británie se zřejmě časem odporoučí z Evropské unie, protože Skotové jsou většinou příznivci evropské unie, což se o většině obyvatel ostatních částí Velké Británie říct nedá.
Ale ať už referendum dopadne jakkoliv, tedy i v případě, že fanoušci samostatného Skotska nevyhrají, což je zdá se pravděpodobné, rozhodně se stane inspirací i pro další příznivce separatismu v Evropských zemích. Lze čekat zvýšenou aktivitu stoupenců samostatnosti Katalánska, Benátské republiky, valonské a vlámské Belgie a čert ví, kdo všechno ještě může v budoucnu zatoužit odněkud se odtrhnout.
I způsob jakým se snaží hasit separatistický požár ve Skotsku britská vláda je poněkud nešťastný. Co řeknou obyvatelé Walesu a Severního Irska když uvidí, že Skotsko si snahou o odtržení vydupalo větší politickou samostatnost a více pravomocí? Budou chtít stejná privilegia? Bylo by divné, kdyby nechtěli.
Navíc i v případě, že fanoušci samostatného Skotska prohrají, nacionalistické sentimenty a emoce tím nezmizí. Jistě se začnou pokoušet o uspořádání dalšího referenda v následujících letech, stejně jako v kanadském Quebecu, kde úspěšné snahy o opakování referenda o samostatnosti a volání po dalším pokusu vysloužily referendu komickou přezdívku „neverendum“.
Vítejme tedy v budoucím neverendu separatistických snah v různých koutech Evropy.
Psali jsme také:
Tagy článku