Současné referendum o odtržení Skotska zdroj dalších budoucích turbulencí v Evropě

Současné referendum o odtržení Skotska zdroj dalších budoucích turbulencí v Evropě
Autor fotografie: wikipedie|Popisek: Ilustrační foto
18 / 09 / 2014, 14:00

Výsledky dnešního referenda ve Skotsku budou předzvěstí dalšího osudu Evropy.

V dnešním referendu o odtržení Skotska od Velké Británie se rozhoduje také o další stabilitě Evropy. Pokud by separatisté vyhráli, Velká Británie se zřejmě časem odporoučí z Evropské unie, protože Skotové jsou většinou příznivci evropské unie, což se o většině obyvatel ostatních částí Velké Británie říct nedá. 

Ale ať už referendum dopadne jakkoliv, tedy i v případě, že fanoušci samostatného Skotska nevyhrají, což je zdá se pravděpodobné, rozhodně se stane inspirací i pro další příznivce separatismu v Evropských zemích. Lze čekat zvýšenou aktivitu stoupenců samostatnosti Katalánska, Benátské republiky, valonské a vlámské Belgie a čert ví, kdo všechno ještě může v budoucnu zatoužit odněkud se odtrhnout.
I způsob jakým se snaží hasit separatistický požár ve Skotsku britská vláda je poněkud nešťastný. Co řeknou obyvatelé Walesu a Severního Irska když uvidí, že Skotsko si snahou o odtržení vydupalo větší politickou samostatnost a více pravomocí? Budou chtít stejná privilegia? Bylo by divné, kdyby nechtěli.
Navíc i v případě, že fanoušci samostatného Skotska prohrají, nacionalistické sentimenty a emoce tím nezmizí. Jistě se začnou pokoušet o uspořádání dalšího referenda v následujících letech, stejně jako v kanadském Quebecu, kde úspěšné snahy o opakování referenda o samostatnosti a volání po dalším pokusu vysloužily referendu komickou přezdívku „neverendum“.
Vítejme tedy v budoucím neverendu separatistických snah v různých koutech Evropy.

Psali jsme také:

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.