Soud poslal Navalného na 15 dní do vězení, kladl prý odpor policii

Soud poslal Navalného na 15 dní do vězení, kladl prý odpor policii
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: demonstrace
27 / 03 / 2017, 19:30

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj byl dnes odsouzen na 15 dní do vězení za údajné neuposlechnutí policejních pokynů během zatčení při nedělním masovém protestu v Moskvě. Krátce předtím stejný soud Navalného odsoudil za organizování nedělní demonstrace k pokutě 20 000 rublů (8700 Kč).

Policejní komando v neděli odpoledne odvedlo opozičního vůdce hned na počátku demonstrace, jakmile opustil výstup z metra na Puškinově náměstí. Před soudem dnes Navalnyj prohlásil, že se necítí vinen. Odpor prý policii nekladl a demonstrace byla navíc legální, protože moskevská radnice včas nenavrhla jiné místo pořádání náhradou za centrální Tverskou třídu, kterou si organizátoři zvolili.

Obhájce Navalného ihned oznámil, že se proti rozsudku odvolá.

Podle agentury TASS může dnešní soudní verdikt Navalnému způsobit značné problémy. Podle zákona totiž existence dvou administrativních trestů, které dnes disident dostal, opravňuje ruské soudy změnit případný dřívější podmíněný trest odsouzeného na nepodmíněný.

Navalnyj byl koncem roku 2014 odsouzen k podmíněnému trestu 3,5 roku za defraudace, které měl způsobit kosmetické firmě Yves Rocher. Počátkem letošního února byl navíc v korupční kauze v lesnickém podniku Kirovles odsouzen k pěti letům vězení podmíněně, zatím ovšem nepravomocně. Obě kauzy Navalnyj označuje za vykonstruované s cílem poškodit jeho politické plány.

Opoziční vůdce dal už několikrát najevo, že se napřesrok v prezidentských volbách hodlá postavit dosavadní hlavě státu Vladimiru Putinovi, pokud bude prezident znovu kandidovat. Pravomocné odsouzení, a to i podmíněné, podle ruských zákonů takovou kandidaturu znemožňuje. Navalnyj ale opakovaně tvrdí, že své volební plány nezmění.

Podle nevládní organizace OVD-info, která monitoruje dodržování lidských práv v Rusku a zásahy státní moci proti opozici, bylo při víkendové akci v Moskvě zadrženo přes 1000 lidí.

Zatýkání protestujících už odsoudily USA i EU. České ministerstvo zahraničí vyzvalo k propuštění demonstrantů a respektování základních práv a svobod.

Demonstrace, které po celé zemi pořádala ruská opozice, se většinou uskutečnily navzdory policejnímu zákazu. Podle ministerstva vnitra se do protestního pochodu zapojilo 8000 lidí, novináři nestátních médií odhadli počet demonstrantů na několik desítek tisíc.

 

psali jsme:

Do ulic Moskvy vyšly tisíce lidí protestovat proti korupci. Policie ještě před demonstrací zatýkala

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku