Soud přiznal poslanci Růžičkovi 500 tisíc korun jako odškodné za nezákonné stíhání

Soud přiznal poslanci Růžičkovi 500 tisíc korun jako odškodné za nezákonné stíhání
Autor: foto: redakce|Popisek: poslanec Pavel Růžička (ANO)
04 / 10 / 2021, 14:00

Poslanec Pavel Růžička (ANO), člen Výboru pro bezpečnost, Výboru pro obranu a řady podvýborů, mj. pro Hasičský záchranný sbor ČR, bude finančně odškodněn ve vleklé kauze Postoloprty. Ministerstvo spravedlnosti mu začátkem roku 2020 přiznalo za nezákonné trestní řízení v této věci 100 tisíc korun. Poslanec s tím nesouhlasil, požadoval 2,5 milionu, a soud mu nyní přiznal kromě omluvy také odškodnění ve výši 500 tisíc. Proti tomu se již Pavel Růžička odvolávat nebude. "Doufám ze jedna nepříjemná etapa v mém životě definitivně skončila," uvedl na svém fb profilu.

Obžaloba vinila Růžičku a další postoloprtské zastupitele, kteří měli svým jednáním při prodeji obecního majetku připravit pětitisícové město v roce 2015 o půl milionu korun. Skupina se měla dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Byl vypracován znalecký posudek, který byl obžalovanými napaden za to, že je nesprávně vyhotovený a chybný. Revizní posudek dal potom obžalovaným za pravdu a na tomto základě pak okresní soud v roce 2019 zprostil skupinu obžaloby. Nadto vyšlo během soudního jednání najevo, že orgány činné v trestním řízení neodborně a ignorovaly důkazy svědčící ve prospěch obžalovaných.

Ministerstvo spravedlnosti v roce 2020 souhlasilo s omluvou a finančním odškodním poslance Pavla Růžičky za nezákonné trestní řízení a výši odškodnění stanovilo na 100 tisíc korun za nemajetkovou újmu. Vzhledem k tomu, že šlo o zlomek požadované částky, obrátil se poslanec na soud s žalobou. Soud dospěl k závěru, že nárok je oprávněný, neboť orgány činné v trestním řízení pochybily a nezákonným trestním řízením výrazně zasáhly do poslancova osobního života.

„V případě žalobce, jde o osobu veřejně známou, poslance, který měl za sebou vojenskou kariéru, je nositelem četných vyznamenání, medailí a uznání, reprezentoval republiku v zahraničí, pracoval pro stát. Do té doby zcela bezúhonný občan, který pracoval v zastupitelstvu města Postoloprt, tedy veřejně činná osoba, která měla i své podnikání, kterému se věnovala a dalo by se říci, že se jedná o osobu činorodou.

Trestní stíhání zasáhlo do všech oblastí života žalobce, do rodinné pohody, zasáhlo do pracovního i profesního života, i do života, který je pouze soukromým životem žalobce, tedy do trávení volného času, kdy po vykonané práci měl v klidu odpočívat, relaxovat, věnovat se svým zálibám. Toto v období, kdy probíhalo trestní stíhání, tedy tří let, bylo žalobci odepřeno. Žalobce v průběhu trestního stíhání onemocněl závažným onkologickým onemocněním, a těsně po skončení trestního stíhání mu byla diagnostikována rakovina. Soud nemůže přehlédnout tuto časovou souvislost a jestliže diagnostikované onemocnění není přímou příčinou stresu, kterému byl žalobce vystaven v rámci trestního stíhání, tak zcela jistě jeho již existující nemoc ještě zhoršil,“ cituje sever ceska-justice.cz z odůvodnění soudního rozhodnutí.

Poslanec a člen Výboru pro obranu Růžička se dlouhodobě angažuje za transparentnost v armádních zakázkách, jako člen Výboru pro bezpečnost je mj. podepsán pod změnou zákona o integrovaném záchranném systému, kterým je řešena včasná výstraha před mimořádnými událostmi v zařízeních sociálních služeb, a také pod novelou zákona o zbraních, kterou odborná veřejnost přijala jako citlivou formu implementace kritizované evropské směrnice, a do níž Pavel Růžička úspěšně prosadil některé klíčové pozměňovací návrhy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace