Soud rozhodl: Klinika musí být vyklizena. Levicoví extremisté se bouří a chystají protesty. Barikády budou?

Soud rozhodl: Klinika musí být vyklizena. Levicoví extremisté se bouří a chystají protesty. Barikády budou?
21 / 10 / 2018, 14:30

Budova tzv. Kliniky na pražském Žižkově, již čtyři roky obsazená aktivisty, musí být vyklizena. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Aktivisté se bouří a chystají protestní akce. Budovu, která je majetkem Správy železniční (SŽDC) dopravní cesty, okupují nezákonně.

Mezi hlavní protestující patří aktivista, který si říká Marie Feryna. Nedávno čelil obvinění, že v Klinice znásilnil dvě aktivistky podporující feministické hnutí MeToo. Mezi obyvatele prý Kliniky patří extremisté, podporovatelé militantních jednotek ANTIFA, mimo jiné tam údajně mají knihovnu Karla Marxe, konají se tam schůze militantních feministek, ale také například kurzy čínštiny, což je chvályhodné.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu o vyklizení Kliniky znamená konec vleklému a nedůstojnému sporu mezi aktivisty a majitelem objektu, který by chtěl budovu rekonstruovat a postavit zde kanceláře.

psali jsme: Levicový extrémista, který znásilnil ve squatu Klinika nejméně dvě dívky z hnutí MeToo, se údajně přiznal

Policie se několikrát pokusila budovu vyklidit, ale bez úspěchu. Na straně aktivistů stojí některá média a mají i silnou politickou podporu především od Pirátské strany. Ta navíc zaznamenala výrazný úspěch v nedávných volbách na magistrát a zdá se velmi pravděpodobné, že pražským primátorem bude pirát.

„Nyní se obrátíme na soudem stanoveného exekutora a obnovíme výkon rozhodnutí. Budeme trvat na vyklizení budovy," říká s reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

psali jsme: Švédské řešení epidemie znásilnění: náramek na ruku

Jaký druh protestů aktivisté, mezi které patří i příznivci militantní skupin (Antifa) chystají, se lze jen dohadovat. V minulosti se stala Klinika terčem údajného útoku žhářů, ale podle některých zdrojů aktivisté útok zinscenovali sami, aby získali sympatie veřejnosti.

Aktivisté se netají, že by v nezákonném obsazení budovy pokračovali dál, nejlépe na věčné časy. Za hlavní argument pro setrvání v budově považují, že je Klinika podle nich místem svobody, solidarity a alternativy. Podle názorů z opačné strany barikády je Klinika hnízdem extrímistů, neomarxistů a agresivních genderových feministek.

Aktivisté se zřejmě odvolají k Ústavnímu soudu. Toto odvolání by ale nemělo mít odkladný účinek.

 

Autor: Ondřej Höppner

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace