Soud se znalci z kauzy Kramný: Obludná fraška pokračuje. Systém „neomylných znalců“ je ve smrtelném ohrožení a chce krev

Soud se znalci z kauzy Kramný: Obludná fraška pokračuje. Systém „neomylných znalců“ je ve smrtelném ohrožení a chce krev
07 / 06 / 2018, 19:30

Soud se znalci Radkem Matlachem a Igorem Fargašem, kteří vypracovali posudek ve prospěch Petra Kramného, je dalším dílem obludné frašky ta téma český právní systém.

Oba znalci čelí obvinění z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Toto tvrzení je však jen past na ty, kdo případ znají jen z médií, a neměli důvod do něj proniknout hlouběji.

Stačí je mírně šťouchnout do té stavby, kterou pro veřejnost vystavěly ve spolupráci s médii státní orgány – a vše se zhroutí jako domeček z karet. Pokud to praskne, zřítí se celá struktura - a nitky vedou do nejvyšších míst. Lítá v tom policie, soud – a především soudní znalci, s jejichž údajnou neomylností to celé stojí a padá.

psali jsme: VIDEOSERIÁL Případ Kramný, všechno je jinak: Kdo vyměnil klíčový důkaz? Čí je snímek srdce ve spise? Rozhovor s Václavem Peričevičem ze spolku Šalamoun

Petr Kramný byl odsouzen na 28 za vraždu manželky a dcery během dovolené v Egyptě bez jediného důkazu – přímého i nepřímého. Nad verzí vraždy smrti elektrickým proudem dnes kroutí hlavu všichni, kdo někdy vyměňovali žárovku.

Případu bylo aktivních deset soudních znalců, každý tvrdil něco jiného a většina se přiklonila k verzi, že Petr Kramný elektřinou nezabíjel a obě ženy zemřely jinak.

Znalci Matlach a Fargaš mají posloužit jako odstrašující příklad pro všechny znalce, kteří by si snad někdy troufli postavit se proti veřejné objednávce. Lze tedy očekávat, že jim půjde během soudního procesu systém tvrdě po krku – za pomoci médií.

Kdo však četl jejich posudky, ví, že nespáchali – a ani nemohli spáchat nic nezákonného. V posudcích jen vyjadřovali pochybnosti a nabízeli jiné možnosti výkladu než ty, které měly poslat Kramného za mříže.

Otazníky naopak visí nad prací jejich kolegů. Připomeňme, že revizní znalec Vorel vynesl zásadní verdikt na základě fotografie („Já tam ten výbled vidím“). Znalci Smatanová a Dokoupil přišli s verzí vraždy elektřinou až půl roku po pitvě.

Nikdo se například nepozastavil nad tím, že znalec Vorel a dva jeho spolupracovníci si za posudek o 13 stranách naúčtovali podle dostupných zdrojů 280 tisíc korun. Tato částka je až trojnásobně vyšší než je běžné a nelze ji ospravedlnit ani tím, že byl případ mimořádně mediálně exponovaný.

Soud s Fargašem a Matlachem tak není nic jiného než produkt války soudněznaleckého systému, který je základem našeho soudního systému. Jako by se skupina „vyvolených“ pokoušela vypořádat se se dvěma rebely.

psali jsme: VIDEO: Přinášíme názorný popis falšování klíčového důkazu v případě Petra Kramného. Další díl seriálu Ondřeje Höppnera

Ano, zemřelo dítě a někdo musí být potrestán. Netvrdíme, že to Kramný neudělal. Říkáme je to, že by měl být viník odsouzen na základě důkazů, a ne dojmů a fantazií žalobce.

Soud se znalci je pouhou předehrou novému otevření případu Kramný, k němuž by mělo dojít v řádu týdnů.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: Ondřej Höppner

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace