Soud v Düsseldorfu odsoudil dva Němce za boj na straně IS

Soud v Düsseldorfu odsoudil dva Němce za boj na straně IS
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
23 / 04 / 2016, 12:15

Düsseldorf (ČTK) - Soud v německém Düsseldorfu včera odsoudil dva mladé muže ze Severního Porýní-Vestfálska k několikaletým trestům odnětí svobody za členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS) a za přípravu násilných činů nebezpečných pro Německo. Informovala o tom agentura DPA.

Sedmadvacetiletý Němec Mustafa C. z Mönchengladbachu dostal trest šest let a tři měsíce vězení a stejně starý Sebastian B. z německého Herfordu byl odsouzen ke čtyřem a půl letům odnětí svobody.

Oba v roce 2013 každý zvlášť odjeli přes Turecko do Sýrie, kde se přidali k džihádistickým teroristickým skupinám. Kromě zásobování do frontové linie se tam též sami účastnili bojů. Jeden z nich měl na starost propagandu v rámci své bojové skupiny.

Sebastian B. se vrátil do Německa v listopadu 2013 a Mustafa C. v září 2014. Oba byli zatčeni letos v lednu.

V řadách radikálních organizací bojuje v Iráku a Sýrii odhadem několik tisícovek Evropanů, jejich návrat do vlasti je pak velkou bezpečnostní hrozbou. Bojovat v řadách IS odjelo zhruba 850 Němců, do vlasti se jich vrátilo 300. Asi dvě desítky z nich poslaly soudy do vězení.

Před více než měsícem se objevila zpráva, že Německo získalo seznam 22.000 údajných zahraničních bojovníků IS i s jejich telefonními čísly a adresami. Radikálové na seznamu pocházejí z více než 40 zemí, asi čtvrtina z nich je ze Saúdské Arábie. Z evropských zemí jsou v popředí Turecko a Francie.

Tagy článku