Soud v Düsseldorfu odsoudil dva Němce za boj na straně IS

Soud v Düsseldorfu odsoudil dva Němce za boj na straně IS
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
23 / 04 / 2016, 12:15

Düsseldorf (ČTK) - Soud v německém Düsseldorfu včera odsoudil dva mladé muže ze Severního Porýní-Vestfálska k několikaletým trestům odnětí svobody za členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS) a za přípravu násilných činů nebezpečných pro Německo. Informovala o tom agentura DPA.

Sedmadvacetiletý Němec Mustafa C. z Mönchengladbachu dostal trest šest let a tři měsíce vězení a stejně starý Sebastian B. z německého Herfordu byl odsouzen ke čtyřem a půl letům odnětí svobody.

Oba v roce 2013 každý zvlášť odjeli přes Turecko do Sýrie, kde se přidali k džihádistickým teroristickým skupinám. Kromě zásobování do frontové linie se tam též sami účastnili bojů. Jeden z nich měl na starost propagandu v rámci své bojové skupiny.

Sebastian B. se vrátil do Německa v listopadu 2013 a Mustafa C. v září 2014. Oba byli zatčeni letos v lednu.

V řadách radikálních organizací bojuje v Iráku a Sýrii odhadem několik tisícovek Evropanů, jejich návrat do vlasti je pak velkou bezpečnostní hrozbou. Bojovat v řadách IS odjelo zhruba 850 Němců, do vlasti se jich vrátilo 300. Asi dvě desítky z nich poslaly soudy do vězení.

Před více než měsícem se objevila zpráva, že Německo získalo seznam 22.000 údajných zahraničních bojovníků IS i s jejich telefonními čísly a adresami. Radikálové na seznamu pocházejí z více než 40 zemí, asi čtvrtina z nich je ze Saúdské Arábie. Z evropských zemí jsou v popředí Turecko a Francie.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace