Soud: Vyučovat s muslimským šátkem v Berlíně je zakázáno

Soud: Vyučovat s muslimským šátkem v Berlíně je zakázáno
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
10 / 05 / 2018, 06:30

Vyučovat s muslimským šátkem na hlavě je v berlínských školách zakázáno. Vyplývá to z rozsudku pracovního soudu německého hlavního města, o kterém dnes informoval list Der Tagesspiegel.

Soud svým rozhodnutím zamítl žalobu učitelky, podle které zákon zakazující předstoupit před žáky s šátkem na hlavě porušuje její právo na svobodu vyznání.

Berlín, který je kromě hlavního města také jednou z šestnácti spolkových zemí Německa, má takzvaný zákon o neutralitě, podle kterého by policisté, učitelé a zaměstnanci justice neměli nosit v práci výrazné náboženské symboly. Pracovní soud v dnešním rozsudku uvedl, že zákon není podle jeho názoru v rozporu s ústavou. Zároveň upozornil, že učitelka při nástupu na základní školu souhlasila, že nebude šátek na hlavě v práci nosit.

V roce 2015 přitom německý ústavní soud zrušil zákon spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, který zakazoval nošení muslimských šátků. Plošný zákaz by podle něj byl v rozporu se svobodou vyznání.

Učitelka, která si na berlínský zákon stěžovala, se může proti dnes zveřejněnému rozsudku odvolat. "Je pravděpodobné, že se (stěžovatelka) proti verdiktu odvolá a případem se bude zabývat soud vyšší instance," řekl dnes mluvčí berlínského pracovního soudu Martin Dressler.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku