Soudce nařídil, aby si muslimská žena u jednání sundala šátek. Je to diskriminace, zuří její právnička

Soudce nařídil, aby si muslimská žena u jednání sundala šátek. Je to diskriminace, zuří její právnička
Popisek: muslimský šátek
21 / 07 / 2017, 09:00

Soudce v Braniborsku řeší nábožensky citlivý případ syrské migrantky.

Soudce nařídil dopisem, aby si migrantka pocházející ze Sýrie, která se chtěla v Braniborsku rozvést a manželem, sundala před jednáním muslimský šátek. To její advokátka striktně odmítla s tím, že jde o neústavní krok a zároveň diskriminaci. Proti tomuto kroku podala navíc protest.

Podle soudce však jsou však náboženské motivované symboly v soudní síni zakázány. V dopise, který soudce zaslal právničce ženy zdůraznil, že pokud přijde na jednání syrská žena v náboženském symbolu, které ztělesňuje například šátek či oblečení, nebude moci být rozvedena.

psali jsme: VIDEO: ,,Jsi pro nás nebezpečná". Muslimka si odmítla sundat na letišti hidžáb a přišla ostrá scéna

,,Nábožensky motivované symboly jako například muslimské šátky nejsou během soudního jednání povoleny," píše se v dopise. Soudce kromě toho ženě pohrozil, že může proti ní v krajním případě podniknout příslušné právní kroky, kdy by ženě nejspíše hrozila pokuta.

psali jsme: Muslim proti muslimovi: Proklínám vás, jste zlo, napsala mladá muslimka Islámskému státu

Profesor ústavního práva na bonnské univerzitě Klaus F. Gärditz prohlásil, že dopisem chtěl soudce ženu veřejně ponížit a porušit její náboženskou svobodu. Obvinil soudce z toho, že ,,sleduje pouze provinční rasismus a sexismus pod záminkou dodržování soudních pravidel".

Tento případ spadá do doby, kdy se v Německu otevřeně debatuje o zákazu zahalování na veřejných místech. Německý spolkový sněm schválil v dubnu zákon, který částečně zakazuje nošení burky, tedy tradičního islámského oděvu, jenž zakrývá celý obličej.

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.