Soudce Plšek poslal těhotnou ženu do vězení, protože jí nevěřil. Potratila. Skandální selhání justice, říká spolek Šalamoun a píše ministryni

Soudce Plšek poslal těhotnou ženu do vězení, protože jí nevěřil. Potratila. Skandální selhání justice, říká spolek Šalamoun a píše ministryni
Popisek: Denisa Kovaříková
29 / 11 / 2019, 17:00

Byla těhotná, ale soudce ji nevěřil. Místo jednoduchého ověřovacího těhotenského testu ji poslal do vězení za pokus účetní podvod. Ve věznici paní Denisa Kovaříková potratila - zjevně ze stresu, protože nikdy předtím ve vězení nebyla. Pak údajně - na příkaz dozorkyně - musela plod spláchnout do záchodu.

Ta první pohled to vypadá jako totální selhání soudce krajského soudu v Brně Mgr. Daniela Plška. Ten usoudil, že je paní Denisa podvodnice se vším všady, všechny dokumenty, které mu předkládala, označil za podvrh a rozhodl se těhotenství paní Denisy uznat "až to na ní bude vidět".

plíšek

                                                                           Soudce Daniel Plšek

 

Těhotná paní Denisa odmítla nastoupit do výkonu trestu, protože podle zákona má zůstat na svobodě, porodit a o dítě se rok starat. Do vězení by šla až poté. Musela ji tedy zatknout policie a předat vězeňské službě do výkonu trestu v brněnské věznici.

Těhotenství paní Denisy následně potvrdil i vězeňský lékař při vstupní prohlídce a na místě ji vystavil těhotenský průkaz. Byla ve třetím měsíci.

Ani to však soudci nestačilo. Pár dní po prohlídce paní Denisa 16. 3. 2019 na cele ve vězeňské nemocnici potratila.

"Sice mi u soudu ukazovala těhotenský průkaz, ale byl neplatný. Ověřoval jsem si to v nemocnici a bylo mi sděleno, že ji nemají v evidenci," říká soudce Daniel Plšek, který paní Denisu poslal za mříže na šest a půl roku.

klíma a peričveič

Kauzu zpracoval reportér Klíma pro TV Seznam, na snímku s místopředsedou spolku Šalamoun Václavem Peričevičem

 

Případem se začal zabývat spolek Šalamoun, který se obrátil na ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. Soudci Plíškovi hrozí odvolání z funkce, snížení platu o třetinu, nebo důtka.

"Stačilo, aby paní Denisu odvezli do jakéhokoli lékařského zařízení a tam by během pár minut zjistili, zda je či není těhotná. Jde o jasné selhání soudce, ponechal odsouzenou ve výkonu trestu v hrubém rozporu s trestním řádem," říká Václav Paričevič, místopředseda spolku Šalamoun.

Prvořadý je to život a zdraví dítěte. Veřejnosti je známý případ vražedkyně Janákové, která byla odsouzena na 28 let, otěhotněla ve vězení a soud ji (dočasně) pustil na svobodu. Tak praví zákon a dalo by se čekat, že platí pro všechny stejně. 

Paní Denisa Kovaříková žila ve šťastném manželství, má čtyři děti, dvě dcery a dva syny. "Taková zkušenost jako potrat ve vězení a splachování plodu do záchodu poznamená její psychiku na celý život," říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Paní Denisa tvrdí, že po zadržení seděla několik hodin v cele bez oken a nedostala ani vodu. Mluvčí vězeňské služby toto tvrzení popírá a vyhození plodu do záchodu označila za "spekulaci". Paní Denisa tak zůstala ve vězení, protože po potratu pominuly důvody k dočasnému propuštění. Na svobodu se dostane až v roce 2025.

Soudce Mgr. Daniel Plšek je veřejnosti známý z kauzy vlivného pražského lobbisty Romana Janouška. Soudce Plšek tehdy (2016) rozhodl, že Janoušek není schopen výkonu trestu a jeho zdravotní stav se zhoršuje. Následně bylo zjištěno, že podnikatel jezdí na kole, navštěvuje společenské akce atd.

 

Autor: hop

Tagy článku

-->