Soudil se s NBÚ o ztrátu prověrky, vyhrál. Rozzuřenému Daňhelovi odškodné na účet nedorazilo včas a následovala reakce

Soudil se s NBÚ o ztrátu prověrky, vyhrál. Rozzuřenému Daňhelovi odškodné na účet nedorazilo včas a následovala reakce
30 / 10 / 2019, 15:15

Svědek z kauzy nákupu letadel CASA pplk. Karel Daňhel se dlouhá léta soudil s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) o ztrátu prověrky na stupeň tajné. Soud nakonec dal Daňhelovi za pravdu, a rozhodl o vyplacení tří set tisícového odškodné k 25. 10. 2019, to nicméně nedoputovalo včas.

 

Národní bezpečnostní úřad v roce 2012 bez udání vysvětlení odebral Daňhelovi prověrku na stupeň Tajné. Řetězcem vynucených událostí přišel důstojník o místo náčelníka dopravního letectva vzdušných sil Armády ČR. Následovala řada soudních přelíčení, až nakonec letos v září soud dospěl k závěru. „ O tom, že rozhodnutí o odebrání prověrky je rozhodnutím nezákonným, nemůže být sporu. Toto rozhodnutí vedlo k propuštění žalobce (Daňhela) ze služebního poměru. NBÚ za tyto profesní důsledky odpovídá,“ konstatoval soudce Pavel Vlach a přiřkl poškozenému odškodnění se splatností k 25. říjnu tohoto roku.

psali jsme: Návrat pplk. Daňhela: Svědek z kauzy CASA vyhrál soud nad NBÚ a AČR

Daňhel si den po splatnosti veřejně postěžoval na svém facebookovém profilu a „proklel“ úřad.

 

Národní bezpečnostní úřad však tvrdí, že k pochybení nedošlo jeho vinou „ (NBÚ) zadal dne 25. října 2019 do banky příkaz k platbě stanovené částky na účet, který v dané věci obdržel od advokátní kanceláře Bělina and Partners. Samotné připsání stanovené částky na daný účet není již přirozeně záležitostí NBÚ, a pokud k připsání nedošlo, není to vina NBÚ, natož snad záměr,“ odpověděl redakci za Kancelář ředitele institutu Jaromír Kadlec.

Úřad se v současnosti potýká s finančními problémy. Z původně plánovaného snižování počtu pracovních míst 10%, tedy 28 lidí, nakonec sešlo, i tak, ale budou odejiti 3% zaměstnanců. „Propouštíme právníka, řidiče a další lidi. Nemáme ani tiskového mluvčího, protože na něj nemáme tabulku. Nemáme prostředky na rozvoj,“ postěžoval si ve středu před poslanci Výboru pro obranu při projednávání závěrečného účtu NBÚ jeho ředitel Jiří Lang. Podle něj však zeštíhlováním nebudou zasaženy klíčová pracoviště informačních systémů, které slouží pro vyhotovení prověrek. „ Na tyto místa bychom naopak rádi přibrali zaměstnance, ale nemůžeme konkurovat platově, když jim jinde ve státní sféře nabídnou o 30 000 víc. U nás na tyto pozice seženeme horkotěžko středoškoláka,“ uvedl Lang.

Mezi hlavní činnosti úřadu patří vydávání bezpečnostních prověrek. V roce 2018 vydal 4970 osvědčení, z 224 bylo na stupeň přísně tajné.  

zdroj: výroční zpráva NBÚ 2018

autor: Jan Blažek

Tagy článku