Soukromí detektivové využívají drony ke sledování

Soukromí detektivové využívají drony ke sledování
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Soukromí detektivové využívají drony ke sledování
19 / 03 / 2015, 23:15

20.3.2015 / Využívání moderních technologií, včetně dronů, ke sledování lidí nebo majetku dnes už není žádná science fiction. V USA někteří soukromí detektivové používají bezpilotní letouny ke své práci, ačkoli se pohybují na hranici zákonů. Ty však dnes nejsou ve všech státech jednotné. V březnu prezident Obama oznámil, že provoz dronů se bude řídit novými pravidly a do budoucna se očekává obsáhlejší legislativní úprava.

Chris Wright je americká soukromá vyšetřovatelka. „Používám kombinaci nových a starých technologií, takže využívám vše od psů až po drony,“ říká majitelka firmy Wright Group v kalifornském Anaheimu. 

Pracuje v oboru více než 40 let a za tu dobu měla možnost sledovat, jak se nástroje vyšetřovatelů dramaticky mění. Dříve byly důležité sledovací dodávky a v poslední době hrají čím dál větší roli nové technologie ve formě mikrokamer a sociálních médií. Její firma také využívá bezpilotní letouny, pokud si to případ vyžaduje.

Například když je potřeba sledovat dva lidi, kteří se setkají na veřejném místě, dron může být nejlepší způsob, jak je nenápadně vizuálně zachytit.

„Dron ale zůstane ve vzdálenosti 15 až 23 metrů, takže nelze nic slyšet. Drony jsou také užitečné pro letecký dohled nad místy, která jsou těžko přístupná pěšky. A pokud se například školy nebo církve obávají, že někdo může buď odcizit, nebo zdemolovat jejich majetek, bezpilotní letouny mohou natáčet, co je potřeba hlídat".

Wright si pořizuje své drony v obchodech s hračkami za zhruba 200 dolarů za kus. Je to drahá investice: nejde jen o koupi zařízení, ale musí se zaplatit také jeden nebo dva lidé, kteří dron řídí. Také se může stát, že během mise firma o dron přijde. Ale i tak se to podle Wright vyplatí, protože v některých případech mohu být drony nenahraditelné.

V jednom případě byla Chris Wright požádána, aby její firma zjistila, jestli nejmenovaný obchodní zástupce nepřekročil hranice svého okresu a neporušil tak svou smlouvu. Kalifornie je totiž jednou z mnoha zemí USA, ve kterých mají prodejci regionální smlouvy. Pokud by to v tomto konkrétním případě měla Wright zjišťovat tradiční cestou, musela by navštívit všechny hlavní velkoobchodníky od San Luis Obispo po San Diego -  tedy projet asi 480 km Kalifornského pobřeží - a ověřit, jestli někde neodebírali produkty od špatného prodejce. Nebo využít drony a sledovat dodávky až zpětně do skladů. V jednom případě byl sklad umístěn na poušti, kde by nebylo možné se nepozorovaně přiblížit autem nebo pěšky. Dron ale mohl sledovat, na rozdíl od člověka, nákladní automobily skrytě. 

Důležití jsou také lidé, kteří drony řídí. Wright si vybírá „piloty“ svých dronů na školách. 

"Chodím na střední a vysoké školy a snažím se zjistit, kdo tam je počítačový maniak a toho si najmu. Moji piloti jsou mnohem obratnější, než bych kdy byla já. A mají rádi výzvy,“ říká Wright.

Myšlenka využití bezpilotních letounů pro „špehování“ lidí není obecně přijímána s nadšením a řada lidí volá po zpřísnění pravidel užívání dronů.

Problematiku dronů ošetřilo novými zákony zhruba deset států v USA. V Iowě je například nezákonné, aby stát využíval bezpilotní letouny ke sledování dodržování dopravních předpisů. V Tennessee je používání dronů na dohled nad dodržováním pravidel rybolovu a lovu přestupkem. V Severní Karolíně dokonce nikdo nemůže použít drony pro dozor osob nebo soukromého majetku. 

Je možné, že se používání dronů soukromými detektivy obecně také zakáže. Začátkem března jeden kalifornský senátor představil novelu zákona, která by rozšířila vlastnická práva na vzdušný prostor, což znamená, že drony letící nad soukromými pozemky, by byly považovány za vetřelce. 

Jen pár dní před tím prezident Obama a Federální letecká správa oznámili nová pravidla pro drony - mimo jiné, že bezpilotní letouny musí mít méně než 25 kg, a že jejich „piloti“ je musí mít po celou dobu pod dohledem.

Vzhledem k tomu, že je legislativa nejasná, mnoho soukromých detektivů se, na rozdíl od Chris Wright, dronům raději vyhýbá. 

"Používání bezpilotních letounů k sledování je velmi omezeno zákonem," říká Kelly Riddle, soukromý detektiv z Texasu. "U nás je ochrana vzdušného prostoru a zákony na ochranu soukromí, které lze užíváním dronů snadno porušit. Získávání videa pomocí dronu je něco, co považujeme za nezákonné. Bezpilotními letouny lze pozorovat činnosti, které nejsou vidět z úrovně země. To už je zásah do soukromí,“ uzavírá Riddle. 

Dříve či později bude používání bezpilotních letounů ve Spojených státech pravděpodobně omezeno v rámci obsáhlejšího souboru pravidel a předpisů. 

Zdroj: BBC

Psali jsme také:

Tajná služba USA testuje nové systémy ochrany před nálety dronů

Sněmovna lordů chce registrace majitelů dronů

Dron s kulometem - fake nebo realita?

Drony přelétající nad Paříží dělají starosti francouzským bezpečnostním složkám

Neznámé drony ohrožují francouzské jaderné elektrárny

Jaderné elektrárny v západní Evropě ohrožují bezpilotní letadla. Zaútočí drony?

Drony a mapování kritické infrastruktury

Tagy článku