Soul varoval KLDR, aby již neporušovala podmínky příměří

Soul varoval KLDR, aby již neporušovala podmínky příměří
Popisek: KLDR
27 / 11 / 2017, 09:30

KLDR nesmí znovu v demilitarizované zóně porušit podmínky příměří, jako se tomu stalo při nedávném útěku severokorejského vojáka do Jižní Koreje. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil jihokorejský ministr obrany Song Jong-mu s tím, že Severokorejci porušili během incidentu ujednání o klidu zbraní třikrát

"Střelba na osobu utíkající do Jižní Koreje, to je porušení dohody o příměří," řekl Song. "Překročení demarkační linie, porušení. Nošení automatických pušek (v demilitarizované zóně), to je další porušení," doplnil. "Severní Korea by měla být informována, že toto se již nesmí opakovat," upozornil.

O porušení příměří ze strany KLDR v souvislosti s případem severokorejského dezertéra již minulý týden informovalo Velitelství OSN (UNC) v Soulu, které dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi oběma znepřátelenými státy na Korejském poloostrově. UNC se zmínilo o střelbě přes hranice a o krátkém překročení hraniční linie severokorejským vojákem, který svého prchajícího druha pronásledoval.

Jižní a Severní Korea jsou dodnes de iure ve válečném stavu. Válka ze začátku 50. let byla ukončena pouze příměřím podepsaným roku 1953, mírová dohoda ovšem podepsána nikdy nebyla.

Zdravotní stav severokorejského vojáka, který utrpěl nejméně pět střelných zranění a který byl v přímém ohrožení života, se výrazně zlepšil. Jeho ošetřující lékař před několika dny řekl, že Severokorejec z lůžka rád sleduje americké seriály, trápí ho ale noční můry o tom, že bude vrácen zpět do vlasti.

Zběhlý voják byl nehledě na střelná zranění v bídném stavu, což poukazuje na problémy s výživou a hygienou v desítky let izolované KLDR. Ve střevech měl muž podle lékařů velké množství parazitů, navíc u něj vyšetření odhalilo ohrožení tuberkulózou či žloutenkou typu B.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku