Autor fotografie: Knightscope|Popisek: Robot K5 - ochránce
23.11.2014 / Areál Microsoftu v kalifornském Silicon Valley od minulého týdne střeží pět bezpečnostních robotů od společnosti Knightscope. VIDEO
Zdroj: EXTREMETECH, Knightscope, PCWorld
Microsoft se stal první firmou, která pro ostrahu začala používat autonomní robotické strážce. Má přezdívku K5, na výšku měří 150 cm a váží 136 kg. V podstatě je to ochranka na kolech, vybavená nejmodernější bezpečnostní technologií. Prozatím není vybaven žádnou zbraní ani není naprogramován k útoku na člověka nebo na jeho zadržení.

K5 vyvinula kalifornská firma Knightscope, která tvrdí, že sestrojila „přátelský stroj, který má pomáhat“. Je vybaven čtyřmi HD kamerami ve všech směrech, čtyřmi mikrofony, alarmy různé intenzity, senzory počasí a wifi připojením. Senzory počasí sledují barometrický tlak, teplotu a úroveň oxidu uhličitého.

K5 je schopen rozpoznat registrační značky vozidel ve svém okolí a především kontaktuje centrálu při každém narušení bezpečnosti nebo nestandardní situaci. Současně může být využit k online dálkovému ovládání, odposlechu i sledování okolí. Je vybaven GPS a laserovým snímáním terénu - v této souvislosti se uvádí, že je využit čip LIDAR, který už delší dobu testuje americké letectvo pro mapování rozsáhlých oblastí. LIDAR se schopen vytvořit velmi přesnou topografickou mapu skenované oblasti.
Jak funguje K5? Podívejte se na video společnosti Knightscope:
Uvnitř skeletu je umístěn počítač se systémem umělé inteligence, který všechny získané údaje průběžně vyhodnocuje a vyvozuje logické závěry, na jejichž základě předává konkrétní informaci centrále.

K5 po vyhodnocení situace buď použije jeden z vestavěných alarmů včetně sirény nebo je možné využít tlačítka na horní straně k přivolání okamžité pomoci.
Cílem K5 je nahradit drahou lidskou sílu a vypadá to, že má dobře našlápnuto. K5 totiž vydrží v provozu na jedno nabití až 24 hodin, potom se sám vrátí na nabíjecí základnu, a nabíjení trvá jen 15 až 20 minut. V dlouhodobém horizontu je K5 levnější a účinnější než lidská ostraha. Při jejich masové výrobě se očekává rapidní snížení pořizovacích nákladů, nicméně je ještě třeba odstranit možné bezpečnostní díry v jejich zabezpečení proti útoku hackerů. Nasazení flotily podobných robotů je sice děsivé, ale dříve nebo později k tomu dojde, je ale třeba vyloučit možné škody, které by téměř 140 kilový robot mohl způsobit na majetku- na autech, výkladech apod. Se vší pravděpodobností dojde nakonec i k tomu, že bude vybaven donucovacími prostředky – tasery, slzným plynem apod.
Podívejte se na další videa společnosti Knightscope (dostupné také zde)
Photos: ©Knightscope, Inc. 2014 (www.knightscope.com)
Psali jsme také:
Záběry jako z Hvězdných válek - souboje dronů jsou realitou
České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu
Pozvánka na diskuzi "Bezpilotní letadla v České republice"
Má právo co říci k bezpilotním letounům?
GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek