Sovětský svaz přiznal katastrofu v Černobylu až tři týdny po výbuchu

Sovětský svaz přiznal katastrofu v Černobylu až tři týdny po výbuchu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Černobyl
26 / 04 / 2016, 20:15

Sovětský svaz až tři týdny po havárii v Černobylu světu přiznal, že došlo ke katastrofě.

Dnes uplynulo 30 let od jaderné havárie v Černobylu. Svět se dozvěděl až po třech týdnech, že došlo k výbuchu čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny. Souviselo to se sovětskou ,,utajovací" praxí a s faktem, že SSSR se nechtěl v probíhající studené válce před Západem zkompromitovat. K tomu však posléze stejně došlo na stránkách dobového světového tisku.

Sovětský generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) Michail Gorbačov přiznal až 14. května 1986, že ke katastrofě skutečně došlo:

,,Potkala nás tragédie, nehoda na jaderné elektrárně Černobyl. Způsobilo to bolest mnoha sovětským lidem a vyvolalo paniku v zahraničí."

Gorbačov patřil bezprostředně po katastrofě k těm, kteří se snažili být v rámci komunistického aparátu otevření a byli ochotní se postavit k havárii ,,čestně". Nicméně s tím jeho spolustraníci bezprostředně po tragédii nesouhlasili, a někteří dokonce navrhovali, aby nebylo o katastrofě informováno vůbec. Gorbačov tak ,,prozatimně" prosazoval verzi, podle které v Černobylu probíhají opravy a areál elektrárny měl být pouze uzavřen.

Tehdejší premiér Nikolaj Ryžkov pak navrhoval tři verze informování o katastrofě - pro obyvatele SSSR, sovětské satelity v Evropě a pro zbytek světa. Možnost uspořádání veřejné tiskové konference přes komunistický aparát neprošla. Nakonec zvítězila Gorbačovova verze, to znamená přiznat rozsáhlou havárii, při níž zemřelo 25 tisíc lidí, kteří se v různých fázích podíleli na odstraňování následků neštěstí, a další desetitisíce zahynuly v důsledku nemocí z ozáření.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.