Video: Sovětský vesmírný pes Lajka

Video: Sovětský vesmírný pes Lajka
Popisek: Lajka na rumunské známce
03 / 11 / 2015, 17:30

3. listopadu 1957 se do vesmíru na palubě sovětské vesmírné lodi Sputnik 2 dostala fenka jménem Lajka.

Lajka, potulný pes, zčásti sibiřský husky, odchycený na jedné z moskevských ulic, se původně jmenovala Kudrjavka, neboli Kudrnka a byla jedním ze tří psů cvičených pro misi Sputnik 2.

Lajka byla od začátku odsouzena k smrti, protože žádný plán a technologie návratu kosmické lodi z oběžné dráhy na Zemi nebyly k dispozici. Fena uhynula následkem stresu a přehřátí už zhruba 5 až 7 hodin po startu, ale i tak poskytla její výprava do vesmíru neocenitelné údaje, které byly důležité pro lety lidí do vesmíru.

Zdroj: History.com, Wikipedie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace