Sovětští okupanti mají být válečnými veterány. Proč? Projevili přece statečnost

Sovětští okupanti mají být válečnými veterány. Proč? Projevili přece statečnost
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Sovětský svaz
07 / 06 / 2016, 19:15

Tři ruští poslanci navrhují, aby sovětští vojáci, kteří okupovali v srpnu 1968 Československo, dostali status válečných veteránů. Měli by mít i řadu s tím spojených privilegií.

KOMENTÁŘ

Tři komunističtí poslanci ruské Dumy navrhli zákon, kterému soudný člověk může těžko rozumět. Jde totiž až za hranice samotné absurdity. Navrhovatelé obhajují svůj proponovaný záměr tím, že tito vojáci nasadili v roce 1968 životy, aby zabránili převratu, který měl Československo uvrhnout do spárů kapitalistického tábora a NATO. Sovětští vojáci přitom projevili rozhodný a ,,samozřejmý" dostatek odvahy a statečnosti, že si udělení statusu válečných veteránů plně zaslouží.

Ruští komunisté tak znovu prokázali, že zamrzli hluboko v minulosti, aniž by někdy sami chtěli procitnout z věčně totalitního spánku. Rozsáhlá akce, která představovala největší vojenské manévry od skončení druhé světové války, byla jasnou okupací a jasným porušením územní suverenity státu. Navíc byla v přímém rozporu v s mezinárodním právem. Tolik fakta. Navíc je však nestoudný návrh ruských komunistů plivancem do tváře obětem okupace, jichž bylo přes 100.

Bohužel falzifikace dějin ze strany ruských komunistů, ale i Ruska je programová. Nadále pracuje s pojmy jako ,,internacionální" pomoc či zabránění ,,převratu", který měl Československo vytrhnout z ,,tábora míru" a uvrhnout je do osidel ,,imperialistů". Důkazem toho budiž dokument, který právě před rokem odvysílala ruská televize Rossija 1.

V něm je řečeno tolik nesmyslů a historických lží, že by to vydalo na několik komentářů. Především však Rossija pracuje s fantastickými konstrukcemi, které se nikdy nemohly stát (NATO stálo na československých hranicích, po sovětských vojácích se střílelo ,,bezdůvodně" z kulometů apod.). Jsou ovšem plně konformní s teoriemi, které hlásají, že okupace zabránila vítězství ,,protisocialistických sil". 

I když bývalý prezident Ruska Boris Jelcin odsoudil sovětskou okupaci již v roce 1993 a Vladimir Putin přiznal za ni morální zodpovědnost v roce 2006, v praxi to vlastně neznamená nic. Ruští revizionisté a s nimi spojení falzifikátoři dějin mají v Rusku široké pole působnosti, aniž by jim oficiální vláda v tom činila překážky. O to více je smutný návrh tří ruských komunistů, který vůbec spatřil světlo boží.

 

 

Tagy článku