SpaceX poprvé zkusí vypustit družici pomocí již použité rakety

SpaceX poprvé zkusí vypustit družici pomocí již použité rakety
30 / 03 / 2017, 17:45

Americká soukromá společnost SpaceX se v noci na pátek SELČ poprvé pokusí vypustit na oběžnou dráhu kolem Země družici pomocí již dříve použitého prvního stupně nosné rakety. K historickému letu se raketa Falcon 9 vydá z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě z rampy 39A, která byla využívána k misím Apollo a později i raketoplánů.

Plánovaný významný počin firmy podnikatele Elona Muska dostal podle serveru Spacenews definitivně zelenou po pondělním úspěšném statickém testu motorů. Společnosti SpaceX se již opakovaně podařilo po startu a vynesení nákladu do vesmíru znovu přistát s prvním stupněm Falconu 9.
Raketa má podle sdělení SpaceX k vypuštění dvouapůlhodinové okno, které začne v pátek 27 minut po půlnoci SELČ. Jejím nákladem je komerční komunikační satelit SES-10, jenž by měl být uveden na geostacionární oběžnou dráhu přibližně 32 minut po startu.

"Prvním opakovaným letem rakety orbitální třídy na světě bude mise se satelitem SES-10 znamenat historický milník na cestě k plnému a rychlému opětovnému používání (nosných raket)," konstatovala společnost na svém webu.

První stupeň Falconu 9, který je připraven k opakovanému použití, loni 8. dubna vynesl do vesmíru zásobovací loď Dragon společnosti SpaceX s nákladem pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Poté poprvé úspěšně přistál na autonomní přistávací plošině plovoucí na moři. Stejný návratový manévr by měl provést i v pátek.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.