Španělé slaví jednotu, katalánští vůdci oslavy bojkotují

Španělé slaví jednotu, katalánští vůdci oslavy bojkotují
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: demonstrace
12 / 10 / 2017, 17:00

V době vyhrocených sporů kolem snahy Katalánců o samostatnost slaví Španělsko státní svátek, který využili představitelé centrální vlády i desetitisíce Španělů k vyjádření jednoty země. Zatímco v Madridu se konala vojenská přehlídka za účasti královské rodiny a členů vlády, katalánští lídři oslavy ignorovali a starostové některých měst demonstrativně tráví volný den na radnicích

Španělský premiér Mariano Rajoy dal ve středu předsedovi katalánské vlády Carlesi Puigdemontovi osm dní na to, aby anuloval deklaraci nezávislosti schválenou v úterý regionálním parlamentem, jejíž uplatnění Puigdemont odložil kvůli snaze o vyjednávání s Madridem.

"Vyzvěte k dialogu a oni vám odpoví tím, že položí na stůl článek 155. Pochopili jsme," uvedl na twitteru separatistický premiér s odkazem na článek španělské ústavy umožňující centrální vládě omezit autonomii regionu.

Přestože článek je poměrně obsáhlý, komentátoři španělských médií soudí, že jedním z Rajoyových kroků by mohlo být vyhlášení předčasných voleb v Katalánsku.

K tomu dnes vyzvala Puigdemonta šéfka poslanců katalánské opozice Inés Arrimadasová během demonstrace za jednotu Španělska, na níž se v Barceloně sešlo několik tisíc lidí. Organizátorka pochodu Miriam Teyová vzkázala katalánskému premiérovi, aby vyjasnil, co vlastně jeho "odložená deklarace nezávislosti" znamená a zda bude mít pro Katalánsko nějaké důsledky.

V Madridu přihlížely desetitisíce lidí vojenské přehlídce uspořádané k oslavě výročí 12. října 1492, kdy Kryštof Kolumbus pod španělskou vlajkou doplul k břehům Ameriky a otevřel cestu k hispanizaci kontinentu. Přehlídky se zúčastnili i šéfové vlád autonomních oblastí, tradičně však nedorazili zástupci Katalánska, Baskicka a Navarry.

Ministryně obrany Dolores Cospedalová před zahájením přehlídky ozbrojených sil v narážce na aktuální situaci v Katalánsku prohlásila, že "jednota znamená sílu" a že "právní stát má veškeré nástroje ke své obraně, ochraně zákona a jednoty země". Je však prý přesvědčena, že nebude třeba nasazovat armádu k vyřešení sporu s katalánskými separatisty.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.