Španělsko kupuje drony MQ-9 Reaper

Španělsko kupuje drony MQ-9 Reaper
Autor fotografie: Cclark395 CC BY-NC 2.0|Popisek: General Atomics MQ-9 Reaper
23 / 11 / 2015, 09:45

Španělská vláda dala zelenou k nákupu čtyř dronů General Atomics MQ-9 Reaper v letech 2015 až 2020 za celkem 158 milionů €.

"První dva drony a pozemní přenosná ovládací stanice bude doručena španělskému letectvu v červenci 2017. Druhá ovládací stanice bude dodána v říjnu 2018, zatímco třetí a čtvrtý Reaper budou převedeny v dubnu 2019 a dubnu 2020," sdělily oficiální zdroje.

MQ-9 Reaper, který má rozpětí křídel 20 metrů a vydrží 27 hodin provozu, je používán také ve Spojeném království, Francii a Itálii, a byl objednán i Nizozemskem. Španělské ministerstvo obrany zvažovalo i nabídku Israel Aerospace Industries a jejich dronu Heron TP. Letectvo ale preferovalo nabídku společnosti General Atomics.

Celá dodávka se bude skládat ze čtyř MQ-9 Reaper Block V, pěti elektro-optických senzorů MTS-B HD EP / IR, čtyř radarů SAR / MTI, dvě ovládacích pozemních stanic a čtyř automatických identifikačních systémů (AIS). To bude mít také satelitní komunikační terminál, podpora zařízení, pozemní datový spoj svorky, anti-led / de-ice schopnosti a systém, aby se zabránilo kolizím.

Drony nebudou dle informací ozbrojené. Jejich úkoly ve Španělském letectvu budou zahrnovat mise pozemních a námořních identifikací, sledování, průzkum, zaměření cíle, bojové podpory mise, elektronické válčení v oblasti CBRN ( chemické, biologické, radiologické a jaderné) detekce a další podpůrné operace.

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.