Džihádisti plánovali únosy, popravy a teroristické útoky na obchody ve Španělsku

Džihádisti plánovali únosy, popravy a teroristické útoky na obchody ve Španělsku
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Mapa Evropy
12 / 04 / 2015, 09:00

Cíl teroristických útoků: nákupní centra. Španělsko je v šoku a úřady se obávají z rozšíření džihádistických útoků po celé Evropě.

Jedenáctičlenný gang je podezřelý z napojení na skupiny islámského státu a plánoval únosy, popravy a teroristické útoky na židovské obchody a veřejné budovy ve Španělsku, sdělil v pátek vyšetřující soudce v Madridu. (zdroj: uk.news.yahoo.com)

Islámští radikálové zaměřují pozornost především na tzv. měkké cíle, jako jsou nákupní centra nebo hotely. Už dříve vyzvali k útokům na obchody v USA i ve Velké Británii "Islámští radikálové ze Somálska vyzývají k útokům na obchodní centra"

Všechny členy gangu, včetně jedné ženy a 17 letého Paraguajce zatkla policie již ve středu na severovýchodě Španělska. Deset z nich bylo obviněno, protože jsou podezřelí z náboru dalších členů pro IS, z nedovoleného ozbrojování a z přípravy teroristických útoků. Pět z nich jsou Maročané a pět  Španělé.

Nejmenovaný zdroj informoval agenturu AFP, že "gang plánoval únos ředitele banky, kterého by oblékl do oranžového overalu a popravil by ho, stejně jako to udělali radikálové v Libyi nebo Sýrii".

Podle vyšetřovatelů je jasné, že se příznivci IS velice rychle radikalizují.  Zakladatelem této buňky je Antonio Saez Martinez - přezdívaný "Ali Kadeřník" a s dalšími členy chtěl granáty a bombami zaútočit na židovské knihkupectví v Barceloně. Také plánoval ozbrojené útoky proti synagogám, policejním služebnám a katalánskému regionálnímu parlamentu. V mobilním telefonu nalezli vyšetřovatelé fotografie dalších cílů - hotelů i nákupních center.

Už v únoru uvedl izraelský premiér: "Tato vlna útoků bude pokračovat i nadále.....Vzkazujeme Židům, našim bratrům a sestrám:. Izrael je váš domov ....vyzýváme všechny evropské Židy i další Židy, ať jsou kdekoliv: "Izrael je domovem pro každého Žida"....Izrael na vás čeká s otevřenou náručí." (zdroj: jpost.com)

 

Zdroj YouTube, euronews (in English) 

Například ani schválená Bezpečnostní strategie naší republiky neřeší nijak významně zajištění ochrany "měkkých cílů", o které jsme psali v prvním letošním vydání SECURITY magazínu (článek Zdeňka Kalvacha "Staronová hrozba terorismu pro Evropu"), ze kterého citujeme:

"...subjekty, které jsou ohroženy teroristickými útoky, ale nemají stabilní, silnou ochranu. Typicky jde o obchodní centra, židovské objekty, symbolické mezinárodní cíle spojované s USA a Izraelem, mezinárodně působící mediální centra, dopravní uzly apod. ....."Státní bezpečnostní složky se měkkým cílům věnují omezeně na teoretické a analytické úrovni. Aktivně pracují pouze s rigidním seznamem objektů tzv. kritické infrastruktury. Ten je však postaven na úplně jiném principu a pro definování cílů ohrožených prioritní hrozbou islamistického terorismu je nepoužitelný. Pomoc reálně ohroženým subjektům stát naopak často odmítá s absurdním tvrzením, že nebude zajišťovat protekční ostrahu soukromým subjektům."

 

 

Tagy článku