Špatné zprávy z Libye - islámisté obsadili elektrárnu v Sirte

Špatné zprávy z Libye - islámisté obsadili elektrárnu v Sirte
Autor fotografie: DABIQ
09 / 06 / 2015, 19:15

Nepřehledná situace v Libyi nahrává islámskému státu. A příliv utečenců včetně teroristů IS do Evropy pokračuje, Itálie a Řecko hlásí už přes 100 tisíc uprchlíků od začátku roku.

Bojovníci IS v úterý obsadili elektrárnu západně od libyjského města Sirte, která dodává elektřinu do centrální a západní části země, uvedly to libyjské vojenské zdroje (zdroj: theglobeandmail.com)

Doposud elektrárnu a část města měla pod kontrolou oficiální libyjská vláda. Radikálové už v tomto roce dostali pod svou kontrolu letiště. Islámský stát využil obecného zmatku a bezpečnostního vakua v Libyi, kde už čtyři roky spolu soupeří dvě libyjské vlády po pádu diktátora Muammara Kaddáfího.

Bratranec Kaddáfího už dříve uvedl, libyjské milice loajální islámskému státu mají pravděpodobně k dispozici více než 6000 barelů uranu, které byly dříve umístěny v hlídaných armádních skladech jihozápadně od města Sabha. "Vzhledem k tomu, že celé toto území je pod kontrolou IS, předpokládám, že se již uranu zmocnili. A oni vědí jak vydělat peníze. Budou se snažit tento uran prodat."

Libyjští džihádisté dostali pod kontrolu také  ropná pole a rafinérie "Libye na kolenou. Jedenáct ropných polí uzavřeno kvůli útokům IS".

Za zvýšený příliv uprchlíků může také politická nestabilita v Libyi a především pašerácké gangy, které "pomáhají" imigrantům v plavbě na jih Evropy. Podle médií požadují pašeráci za každé plavidlo 80 tisíc EUR (téměř 2,2 milionu korun). 

Výnosný obchod s lidmi má podporu u libyjské milice, džihádistických skupin i bojovníků IS a podle některých informací mají tyto militantní skupiny k dispozici těžké dělostřelectvo a protiletadlové baterie umístěné na libyjském pobřeží.

Zdroj: theglobeandmail.com

Tagy článku