Špičková zbraň ukořistěná Američanům se v rukou Iránců stává noční můrou

Špičková zbraň ukořistěná Američanům se v rukou Iránců stává noční můrou
Autor fotografie: fotosdomundo.com.br|Popisek: 2009 Rq 170 Sentinel
10 / 11 / 2014, 19:30

10.11.2014 / Když se v prosinci roku 2011 Iránci dokázali zmocnit supermoderního amerického bezpilotního špionážního letounu RQ-170 Sentinel kategorie stealth, tedy nezjistitelného radary, americké zděšení ze ztráty nejmodernější technologie a obavy, že se může dostat do rukou Iránců a zprostředkovaně i Rusů a Číňanů vedly dokonce k plánům USA na tajnou operaci, aby stroj získaly zpět, anebo aby byl alespoň zničen.

Jak se íránské armádě podařilo špičkový americký bezpilotní špionážní letoun v roce 2011 získat, zůstalo záhadou. Podle íránských zdrojů se Iránské armádě podařilo narušit řídicí systém stroje, takže přistál na iránském území. Američané později oznámili, že špionážnímu letounu zřejmě došlo palivo a havaroval v nepřístupné oblasti Iránu.

Známo je, že špionážní stroj letěl na íránským městem Kašmar, vzdáleným více než dvě stě kilometrů od hranice s Afghánistánem. Americkému tvrzení, že se vymkl kontrole a místo plnění úkolů v Afganistanu zabloudil nad Irán, neuvěřil skoro nikdo. Tak dokonalý stroj o dostupu patnáct kilometrů nezjistitelný radary není v Afganistánu, vzhledem k technické úrovni výzbroje Talibánu, potřeba.

Navíc dva představitelé Pentagonu později anonymně potvrdili televizní stanici NBC, že špionážní letoun přezdívaný Bestie z Kandaháru byl vyslán na let americkou tajnou službou CIA. Tvrzení Američanů, že neprovádějí špionážní lety nad Iránem tak bylo významně zpochybněno.

Každopádně Íránská televize PRESS TV v roce 2011 oznámila světu, že íránská armáda získala pýchu americké armády bez jakéhokoliv poškození. To se americké autority pokoušely zpochybnit. Možná tomu skutečně věřily, takže tajná mise s cílem získat zpět, anebo zničit špionážní stroj, který se v žádném případě neměl dostat do cizích rukou, uskutečněna nebyla.

Bestie z Kandaháru
Lockheed RQ -170 Sentinel je jedním z nejmodernějších bezpilotních letadel ve výzbroji amerického letectva. Jeho silueta je samokřídlo, podobá se bombardéru B2 Spirit, splňuje kategorii stealth, tedy neviditelnost pro radary. Do jeho ukořistění Iránem existovalo minimum záběrů tohoto stroje o rozpětí 18 metrů. Byl zachycen jen na základně v afghánském Kandaháru. Proto se mu přezdívá Bestie z Kandaháru.
Tento typ špionážního letounu byl použit při průzkumu komplexu v pákistánském Abbottabádu, kde se ukrýval bin Ládin. Monitoroval také zásah komanda proti němu. Byl údajně použit i k průzkumu íránských jaderných zařízení. Byl také spatřen v Jižní Koreji.

V těchto dnech se naplňují nejhorší obavy bezpečnostních expertů. Iránu se podařilo postavit funkční kopii Bestie z Kandaháru, které se zmocnil v roce 2011. Iránská agentura IRNA dnes oznámila, že ji dokonce úspěšně otestoval. Je to další rána poté, co íránský generál Hadžízádeh v květnu roku 2012 vydal prohlášení, že se mu podařilo odhalit zákonitosti stroje a jeho ovládání, takže Irán zahajuje výrobu kopie stroje. Americké autority přitom tvrdily, že bezpečnostní opatření používaná při výrobě neumožní odvodit z ukořistěného letadla výrobní postup. 

Dosud Irán vyvíjel a vyráběl bezpilotní letouny, které používá také hnutí Hizballáh. Iránem dosud vyrobené bezpilotní letouny mají dolet tisíc kilometrů, takže mohou operovat i nad Izraelem. Postavením funkční kopie Bestie z Kandaháru se Iránci dostávají na výrazně vyšší kvalitativní úroveň. Tento úspěch ocenil i duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, který právě zveřejnil na Twitteru důvody a metody ke zničení Izraele. V reakci na úspěšný test okopírovaného špičkového bezpilotního špionážního letounu řekl, že pro něj je „dnešek velmi sladkým a nezapomenutelným dnem“.

Psali jsme také:

Průlom v boji s Islámským státem?

Střelci se předhánějí, kdo zabil Usamu bin Ladina

Varování před šířením ideologie džihádu v ČR

Znásilněné dívce z Afghánistánu hrozí smrt kvůli cti

Podpora džihádistů nejen v Německu, ale i mezi americkými teenagery

Skrytá kamera: život v syrském městě Raqqa ovládaném islámským státem

Islámská hrozba mění svět

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace