Špičkoví experti se spojují, aby stát lépe připravili na příští krize. Na konci léta představí souhrnnou zprávu s doporučeními

Špičkoví experti se spojují, aby stát lépe připravili na příští krize. Na konci léta představí souhrnnou zprávu s doporučeními
15 / 07 / 2020, 14:00

Jak se poučit ze zvládání koronavirové pandemie? A co může Česko udělat pro to, aby na příští krizi bylo lépe připraveno? Z iniciativy generála Petra Pavla se spojují experti, aby pomohli státu zvládnout jakoukoli příští krizi rychleji, soběstačněji a s menšími dopady na životy lidí.

Odborníci z oblasti bezpečnosti, krizového řízení, ochrany obyvatelstva, zdravotnictví, vědy, průmyslu a obchodu budou během léta analyzovat krizová řízení státní správy i roli byznysu během koronavirové pandemie.

„Podíváme se na to, jak různé složky státu fungovaly. Jak spolu komunikují, a jak celou zemi můžeme lépe připravit na budoucí krize. Nejdeme hledat viníky a nekonstruktivně kritizovat. Myslíme dopředu,“ uvedl generál Petr Pavel. Ten už v době koronavirové krize založil iniciativu Spolu silnější, která vybírala peníze na desítky projektů bojujících s pandemií.

„Když budeme mít pro příští krizi k dispozici efektivní a hladce fungující národní krizový mechanismus, mohli bychom méně škrtit ekonomiku. Nemuseli bychom na dlouho zavírat továrny, školy, restaurace i státní instituce. Lidé budou méně ohroženi ztrátou příjmů. Díky spolupráci firem a státu můžeme zvýšit soběstačnost ve výrobě ochranných prostředků prostřednictvím našich dodavatelů, tak abychom nemuseli tolik nakupovat v zahraničí,“ doplnil generál Pavel.

Členy expertní iniciativy jsou například šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, podnikatel Martin Hausenblas, vědecká sekretářka a dlouholetá předsedkyně České společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof J. E. Purkyně Jana Šeblová nebo někdejší hejtman Olomouckého kraje Jan Březina. Iniciativa je ale otevřená každému, kdo bude chtít sdílet svou zkušenost.

Během léta bude iniciativa vést jednání také ve vybraných krajích. Už tento čtvrtek začíná v Plzni, na příští týden je naplánováno jednání v Ostravě.

Finální dokument obsahující klíčová doporučení plánuje iniciativa představit už začátkem září. Pak ho chce poskytnout vládě.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace