Spojené státy prý Rusko provokují. USA a NATO se rozhodly budovat svou bezpečnost "na úkor Ruska"

Spojené státy prý Rusko provokují. USA a NATO se rozhodly budovat svou bezpečnost &quote;na úkor Ruska&quote;
15 / 10 / 2016, 16:30

Napětí v americko-ruských vztazích je patrně největší od arabsko-izraelské války v roce 1973.

Moskva/Washington 15. října (ČTK) - Řekl to ruský vyslanec u OSN Vitalij Čurkin, napsala dnes agentura AP. Čurkin popsal údajné provokace Washingtonu vůči Moskvě, zároveň ale uvedl, že v některých otázkách se oběma velmocím daří spolupracovat a Rusko podle něj stojí o normalizaci vztahů.

"Celková situace (ve vzájemných vztazích) je dnes myslím velmi špatná, patrně nejhorší od roku 1973," prohlásil Čurkin v narážce na takzvanou jomkipurskou válku, kdy tehdejší sovětští spojenci Egypt a Sýrie napadly Izrael podporovaný Spojenými státy.

Podle Čurkina může za ochlazení americko-ruských vztahů "zásadní nedostatek respektu a důkladných diskusí" o politických záležitostech. USA a NATO se prý rozhodly budovat svou bezpečnost "na úkor Ruska". Za součást této strategie označil Čurkin přijetí východoevropských států do NATO a odstoupení Washingtonu od rusko-americké smlouvy ABM o raketové obraně.

Jednou z "největších provokací" byl podle ruského diplomata summit NATO v roce 2008, který rozhodl, že členy Severoatlantické aliance by měly být i Ukrajina a Gruzie.

Čurkin připomněl, že konflikt na východní Ukrajině začal poté, co pro-ruského prezidenta v Kyjevě svrhly pouliční protesty. Podle něj šlo o "převrat" podporovaný z Washingtonu.

Krátce na to Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, doplnila AP s tím, že americko-ruské vztahy zatěžují dále spory ohledně Sýrie a také údajné vměšování Moskvy do amerických prezidentských voleb.

Čurkin řekl, že Rusko by chtělo vztahy s USA normalizovat. "Pokud tomu pomůže změna (americké) vlády, bude to dobré," prohlásil. Ani dnes prý není spolupráce zcela zablokovaná. "Ačkoli máme vážné neshody, jako ohledně Sýrie, pokračujeme ve spolupráci v jiných otázkách a někdy se ta spolupráce vyvíjí docela dobře," uvedl.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace