Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Merkelová, Tusk
Tusk zdůraznil, že uprchlickou otázku je třeba rázněji než dříve řešit i kvůli bezpečnosti, kterou se Evropa zabývá po nedávných pařížských útocích.
„Pokud jde o přesidlování či další fázi přerozdělování (uprchlíků), v Evropě nezískáte většinovou podporu. A nejen kvůli východní a střední části Evropy, ale řadě dalších zemí,“ řekl v rozhovoru podle britského deníku The Guardian bývalý polský premiér. Politika otevřených dveří vůči přistěhovalcům, kterou uplatňuje kancléřka Merkelová, je podle Tuska „nebezpečná“.
Liberální politik, který byl v premiérském křesle velkým spojencem Merkelové a podle diplomatů mu kancléřka výrazně pomohla k jeho současné pozici, se těmito slovy zřetelně postavil proti politice Berlína, která v otázce povinných kvót naráží na odpor zvláště zemí ve východní části Evropské unie včetně ČR.
Dochází tedy na slova české vlády, která varovala EU před touto politikou již před několika měsíci. Tehdy totiž padla myšlenka, že by ČR, stejně jako ostatní státy, které odmítají uprchlické kvóty, měly vystoupit z EU.
„Prosím, nepodceňujte roli bezpečnosti. Pokud chcete prověřit migranty a uprchlíky, potřebujete víc času než minutu na sejmutí otisků. V mezinárodním i evropském právu máme lhůtu osmnáct měsíců jako dobu možnou k zadržení kvůli potřebným kontrolám. Můžete a měli byste zadržet migranty do doby, než bude hotová prověrka,“ řekl Tusk. Zdroj: lidovky.cz
Jenomže tu je dost podstatný problém. Uprchlíci se totiž odmítají v tzv. hotspotech vůbec registrovat. A druhým problémem, o kterém se raději vůbec nehovoří, je fakt, že vnější hranice schengenského prostoru bude možné důkladněji střežit až po několika měsících, ale spíše letech.