Spojil se palestinský Hamás s ISIS proti Izraeli?

Spojil se palestinský Hamás s ISIS proti Izraeli?
Autor fotografie: DABIQ|Popisek: ISIL
08 / 07 / 2015, 19:30

"Hamas spolupracuje s islámskými radikály v Egyptě na přípravách války proti Izraeli" tvrdí Izraelské obranné síly.

Izrael tvrdí, že palestinské hnutí Hamás spolupracuje s pobočku ISIS na egyptském Sinajském poloostrově (pod názvem "provincie Sinaj") s cílem obnovit pašerácké podzemní tunely do Gazy a připravuje se tak na další válku s Izraelem.

Hamás (dosl. „nadšení“; zkratka pro Hnutí islámského odporu, Harakat al-Muqawama al-Islamíja) je palestinská islamistická politická strana, která vznikla v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří Al-Madžama Al-Islami. Zdroj: wikipedia

Uvedl to pro izraelský rozhlas vysoký důstojník Izraelských ozbrojených sil (IDF), který má na starosti bezpečnost na jihoizraelské hranici s Gazou a Egyptem.  Tvrdí, "že i přes jejich vzájemné ideologické rozdíly uzavřely spolu obě hnutí strategickou alianci...."

"Proč je tak důležité pro Hamás rozvíjet spolupráci s "provincii Sinaj"? Protože obě strany potřebují posílit vojenskou přítomnost v Gaze," uvedl izraelský plukovník pro agenturu Reuters . "Vybudování sofistikované sítě podzemních chodeb pro pašování zbraní a zboží z Egypta vyžaduje speciální operaci," dodal.

Hamás je povzbuzen úspěchy islámských radikálů skupiny "provincie Sinai" při útocích na jednotky egyptské armády na Sinaji. Vláda současného egyptského prezidenta Abdul Fatah al-Sisi přijala novou tvrdou linii proti Hamásu - palestinské větvi Muslimského bratrstva - a systematicky ničí rozsáhlé pašerácké sítě, které využívají tunely pro pašování ze Sinaje do Gazy, a chce na Sinaji vytvořit "nárazníkové pásmo" mezi Egyptem a Gazou.

Hamás ale opakovaně odmítá izraelská obvinění, že spolupracuje s IS. Izraelští představitelé ale obvinili Hamás, že hrál aktivní roli při nedávném smrtícím útoku na egyptské jednotky na Sinaji, při kterých zemřelo asi 100 vojáků.  

Nebylo by to poprvé, kdy Hamás spolupracuje s teroristickými skupinami nebo státy, s nimiž si "ideologicky" nerozumí. Například sunnitští islámisté již před několika lety získali podporu od íránských šíitů a jejich hlavních zástupce - Hizballáhu .

Zdroj: israelnationalnews.com, YouTube, Levantine TV

 

 

Tagy článku