Společné vojenské cvičení Číny a Ruska ve Středozemním moři

Společné vojenské cvičení Číny a Ruska ve Středozemním moři
Autor: Wikipedia|Popisek: Čínský křižník Typ 052C
30 / 04 / 2015, 17:00

Informaci zveřejnilo čínské ministerstvo obrany. Manévry na hranicích Evropské unie už v polovině května.

„Podle plánů RF a ČLR uspořádají vojensko-námořní síly obou zemí společná vojenská cvičení ve Středozemním moři pod názvem Joint Sea 2015", prohlásil v Pekingu mluvčí MO Číny Geng Yansheng.

Cvičení se zúčastní devět lodí obou zemí. Tři z nich jsou lodě čínského vojenského námořnictva, které se nyní účastní operací proti pirátům u pobřeží Somálska. Manévry se nedotknou třetích zemí, a cvičení nesouvisí se situací v Libyi a Sýrii.

Jak Rusko, tak Čína se dlouhodobě snaží v rámci regionální spolupráce zvrátit vliv USA ve Střední Asii. Čína také spolupracuje s Ruskem kvůli svému letitému nepřátelství s Japonskem.  

Nejnovější cvičení s Ruskem je zřejmou snahou Číny vybudovat světovou námořní velmoc, která bude schopná zasahovat daleko od svých domovských přístavů. Čínské námořnictvo začalo rozšiřovat svou působnost směrem do Středozemního moře už v roce 2008, kdy poprvé zapojilo svoje lodě do protipirátského boje. Letos v dubnu tři čínské válečné lodě zachraňovaly čínské uprchlíky a další cizince v Jemenu.

Společná námořní cvičení pořádají Čína a Rusko od roku 2012 v Tichém oceánu. Peking si tam dělá územní nároky, které znepokojují ostatní země v regionu. Jde hlavně o Jihočínské moře, kde si Čína nárokuje asi 90 procent prostoru.

V této souvislosti tam nedávno také začala budovat umělé ostrovy k vojenskému využití. Peking se přetahuje o vliv nad vodami s Filipínami, Tchaj-wanem, Japonskem, Vietnamem, Malajsií anebo s Brunejí.

Zdroj: cz.sputniknews.com, tyden.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace