Spolkové země odmítají návrh Merkelové na financování nákladů o běžence. Jde o desítky miliard eur

Spolkové země odmítají návrh Merkelové na financování nákladů o běžence. Jde o desítky miliard eur
23 / 04 / 2016, 07:15

Německo utratí za běžence jenom letos přes 540 miliard korun. Kancléřka Merkelová se nedohodla s premiéry zemských vlád o rozdělení nákladů na péči o běžence.

Berlín - Při včerejším jednání mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zemskými premiéry se nepodařilo najít dohodu o tom, jakým způsobem si spolková vláda a jednotlivé země rozdělí náklady na péči o běžence. Novinářům to po schůzce řekl saský premiér Stanislaw Tillich. Podle Merkelové ale panuje shoda přinejmenším na tom, že se do financování nákladů migrační krize musí zapojit všechny úrovně státní správy.

Politika kancléřky Merkelové ohrožuje německou ekonomiku

Spolkové země požadují, aby se spolková vláda podílela na financování nákladů uprchlické krize přinejmenším z jedné poloviny. To už dříve odmítl ministr financí Wolfgang Schäuble. Spolková vláda zatím spolkovým zemím v letošním roce přislíbila osm miliard eur (216 miliard Kč); celkové náklady Německa na péči o běžence letos odhaduje na 20 miliard eur (540 miliard Kč). Podle spolkových zemí budou ovšem celkové náklady ještě vyšší.

Německo čeká konec zlatých časů, tvrdí ekonomové

Podle Merkelové je třeba nejprve přesně stanovit, jaký druh nákladů bude spolková vláda proplácet. Teprve poté je možné začít diskutovat o tom, kolik peněz nad rámec už schválených osmi miliard by mohl její kabinet uvolnit. Se zemskými premiéry chce o záležitosti znovu jednat koncem května.

Merkelová také zemským premiérům představila základní obrysy připravovaného integračního zákona. Ten by měl zjednodušit zaměstnávání běženců a zavést pro ně povinnost aktivně se snažit o začlenění do společnosti. Kdo se bude integraci bránit, měl by přijít o uprchlický status a musel by Německo opustit.

Německo bude konfiskovat nevyužité komerční prostory. Budou z nich ubytovny pro uprchlíky.

Kancléřka po jednání řekla, že schválení integračního zákona ve vládě předpokládá nejpozději v červenci. Kdy by mohl o zákonu hlasovat Spolkový sněm a od kdy by norma mohla platit, Merkelová neupřesnila.

Německo je v Evropské unii zemí, která nejsilněji pocítila dopady migrační krize. Do země loni přišlo asi 1,1 milionu migrantů především z Blízkého východu a severní Afriky, kteří požádali nebo chtějí požádat o azyl. Letos v prvním čtvrtletí zaregistrovaly německé úřady 174.000 příchozích uprchlíků.

Bývalý německý kancléř: Evropa se nemůže stát novým domovem pro miliony lidí v nouzi z celého světa

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace