Spolupracuje Islámský stát s režimem Bašára Asada?

Spolupracuje Islámský stát s režimem Bašára Asada?
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Palmýra
03 / 05 / 2016, 17:00

Dokumenty uniklé z Islámského státu ukazují na spolupráci syrské vlády a Islámského státu na vojenské a obchodní úrovni.

Je možné, aby Asadův režim a Islámský stát spolupracovaly? Podle agentury Sky News je to realita a odkazuje na dokumenty, které v březnu této teroristické organizaci unikly. Jako důkaz spolupráce uvádí agentura například vzájemnou dohodu o podmínkách vyklizení Palmýry bojovníky IS, kterou převzaly syrské síly koncem března.

Sky News se také odkazuje na exbojovníky IS, kteří dezertovali a nyní poskytují zajímavé informace. Důležitou stránkou vzájemné spolupráce měla být obchodní oblast. Asadův režim měl měnit s IS hnojivo za ropu. Další dohody se měly týkat i ,,boje" mezi oběma stranami. Syrská vláda měla umožnit bojovníkům z IS, aby odešli z bojiště ještě předtím, než tam dorazila ,,regulérní" syrská armáda.

Jako další důkaz spolupráce pak agentura uvádí, že jeden z ručně psaných rozkazů obsahuje instrukci, že ,,je třeba stáhnout všechnu těžkou techniku z Palmýry do města Rakká, než začne očekávaný útok".

Dokumenty tak mají potvrzovat fakt, o němž se dosud jen spekulovalo: Asad spolupracuje s IS a kooperace je to velmi pragmatická. Podle přeběhlíků z IS je do spolupráce vtaženo i Rusko a tato spolupráce trvá ,,nerušeně" již několik let. Dezertéři z IS potvrdili, že teroristická organizace měla koordinovat jednotlivé kroky jejích bojovníků právě s ruskými vzdušnými silami a syrskou armádou na jednotlivých bojových úsecích.

O pravosti dokumentů zveřejněných Sky News se však vedou dohady, protože zatím nejsou ověřené. Časem se ale vždy ukázalo, že již dříve prezentované materiály touto agenturou pravé byly. Většina z dokumentů, které cituje Sky News, jsou kopie ručně psaných rozkazů, které rozesílalo velitelství IS.

 

 

Zdroj: dailymail.co.uk, parlamentnilisty.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace