Spolupracuje Turecko s islámským státem? Společným nepřítelem jsou Kurdové

Spolupracuje Turecko s islámským státem? Společným nepřítelem jsou Kurdové
Autor fotografie: Dabiq|Popisek: Příslušníci al-Nusrá
27 / 11 / 2015, 18:45

AKTUALIZOVÁNO / Ropu, kterou dodává IS do Turecka, je určena společnosti vlastněné synem Recepa Erdogana, prohlásil syrský ministr informací Omran al-Zoubi. Řekl také, že Turecko lže o tom, že varovalo ruskou posádku.

18:30 / „Veškerá ropa je dodávaná společností, která je ve vlastnictví syna Recepa Tayyipa Erdogana. V tomto ohledu, začalo být Turecko nervózní, když Rusko zahájilo údery na infrastrukturu IS a zničilo více než 500 kamionů s ropu. To je silně zabrnkalo na nervy Erdogana a jeho společnosti. Ovšem vyváží se nejen ropa, ale i pšenice, a historické cennosti," řekl ministr. Zdroj: prvnizpravy.cz

„Není to samozřejmě pouhá shoda okolností, že se naši turečtí sousedé začali pak chovat velmi a velmi nervózně, to mírně řečeno," poznamenal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov  na společné tiskové konferenci s hlavou syrského MZV Validem Muallemem k závěrům jejich jednání.

„O tom, že pečlivě střeží informace o svých nelegálních transakcích, svědčí třeba zatčení dvou tureckých novinářů za to, že zveřejnili materiál o protizákonných dodávkách zbraní ISIS z tureckého území," řekl hlava ruského ministerstva zahraničí. Muallem ze své strany prohlásil, že Turecko sestřelilo Su-24 proto, že ruské letectvo ničí cisterny, v kterých bojovníci ISIS přepravují pašovanou ropu.

„Turecko se odhodlalo k tomuto kroku, k sestřelení ruského vojenského letadla, protože i nadále nadržuje těmto teroristům, a rovněž proto, že ruské letouny zničily během pěti dní přes tisíc cisteren dopravujících kradenou ropu ze Sýrie do Turecka," řekl Muallem. Více: cz.sputniknews.com

 

6:30 / Turecku se již nějakou dobu říká, že nechce bojovat proti teroristům z Islámského státu, ba naopak, přímo je podporuje.  Takovým obviněním se samozřejmě země brání, následující analýza však dokládá, že Turci jsou s ISIS vcelku za dobře. Na základě novinových zpráv a dat ze sociálních sítí jak tureckých tak i mezinárodních lze ukázat turecké zapojení do války v Sýrii na pro Západ špatné straně. První tvrzení, které se snaží analýza doložit, je turecká podpora ISIS skrze dodávky vojenského vybavení. Informaci zveřejnil server ParlamentniListy.cz s odvoláním na analýzu huffingtonpost.com

„Většina bojovníků, kteří se k nám na začátku války přidali, přišli z Turecka, stejně tak jako naše vybavení a zásoby,“ řekl jeden z velitelů jednotek ISIS pro The Wasthington Post.

Stejně tak Turecko vysílalo kamiony, údajně s humanitární pomocí pro syrské Turkmeny, těm však nikdy nedorazila. Podle Kemala Kilicdaroglua, šéfa Republikánské lidové strany je to proto, že v nich byly zbraně pro teroristy, což doložil rozhovory s řidiči oněch kamionů.

Turecko Islámskému státu také poskytuje dopravu a logistickou asistenci. To podle studie vychází ze skutečnosti, že například podle tureckého webu Radikal podepsal ministr vnitra Muammar Guler rozkaz, znějící: „Na základě našich regionálních zisků pomůžeme ozbrojencům z al-Nusra v boji proti odnoži teroristické organizace PKK, PYD, uvnitř našich hranic... Haray je strategická lokace pro mudžahedíny, směřující do Sýrie. Logistická podpora Islamistickým skupinám bude navýšena a jejich výcvik, nemocniční péče a bezpečný průchod se bude odehrávat v Hatay.“

Rozkaz ministra vnitra se vztahuje k dalšímu tvrzení. Tedy že Turci poskytují islamistům výcvik. O tom informovala turecká odnož CNN, že srdce Istanbulu se loni v létě stalo shromaždištěm teroristů Islámského státu. Uvedla také, že pokud by to turecké bezpečnostní složky chtěly, mohly jim zcela bez problémů zabránit.

Stejný velitel ISIS, který potvrdil tureckou podporu svým jednotkám také uvedl, že se Turecko stará o zraněné bojovníky. „Měli jsme tu pár bojovníků – nekteří z nich byli vysoce postavení členové ISIS – kterým se dostalo ošetření v tureckých nemocnicích.“ Tedy Turecko poskytuje zdravotní péči Islámskému státu.

Členské státy Severoatlantické aliance údajně tolerují teroristům z organizace islámský stát pašování ropy, kterým teroristé vydělávají asi 3 miliony dolarů denně.

Zároveň, což zmínil nedávno i ruský prezident Vladimír Putin, Turecko podporuje Islámský stát odkupem jejich nerostných surovin. „Fehim Tastekin napsal 13. září 2014 v Radikal o ilegálním ropovodu, vedoucím ze Sýrie do hraničních měst v Turecku.“ Podle amerických odborníků Turecko na ISIS neútočí proto, že má levnější ropu, z níž mohou těžit i vysocí státní představitelé.

Podle některých zpráv Turecko dokonce pomáhá ISIS rekrutovat bojovníky. Podle Kilicdaroglua byly v Istanbulu a Gazjantepu kanceláře ISIS, kde probíhal nábor nových jednotek a turecký ministr sportu Suat Kilic navštěvoval v Německu saláfistické džihádisty, jež podporují ISIS.

Turci zároveň podle některých zdrojů pomáhali Islámskému státu v boji o město Kobani, opět dodávkami zbraní a vybavení a starali se jim o zraněné. Zároveň bránili Kurdům, kteří chtěli jet do Sýrie bojovat proti ISIS, opustit zemi.

Média také tvrdí, že má ISIS v Turecku obecně mezi lidmi podporu a to jak na ulici tak i ve vysokých kruzích. „Jsou jako my, bojují proti sedmi velkým mocnostem ve Válce o Nezávislost,“ řekl údajně jeden z vysoce postavených úředníků ve městě Sanliurfa.

A nakonec možná vůbec nejhorší a nejdůležitější tvrzení. Turci přímo bojují na straně Islámského státu. ISIS odpřísáhla podporu například turecká islamistická organizace IBDA-C. Údajně existují i zprávy o tom, že Turecko nafingovalo chemické útoky v Sýrii. „Věděli jsme, že jsou někteří členové turecké vlády, kteří věří že by mohly strčit Asadovi koule do svěráku, kdyby ho namočili do útoku sarinem v Sýrii a donutili tak Obamu dostát své hrozbě o červené linii.“

Tagy článku