Spor o Mistraly skončil

Spor o Mistraly skončil
Autor fotografie: „Tonnerre mg 5896“ od Rama – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 2.0 fr via Wikimedia Commons|Popisek: Ilustrační foto - loď třídy Mistral
06 / 08 / 2015, 16:15

Francouzský prezident Holland a ruský prezident Putin včera dosáhli dohody o ukončení platnosti smlouvy o stavbě a dodání vrtulníkových lodí třídy Mistral.

Lodi třídy Mistral Francie nedodala přes platnou smlouvu do Ruska kvůli sankcím, které byly na Rusko uvaleny kvůli obsazení Krymu a údajné podpoře rebelů na Ukrajině.

Francouzský prezident uvedl v prohlášení, že Rusku budou plně uhrazeny náklady za obě vrtulníkové lodě, které Francie nedodá. Dodal, že všechna ruská zařízení instalováno na lodích budou odstraněna a předána zpět do Ruska.

Rusko mezitím uvedlo, že Francie už vrátila peníze, které byly zaplaceny za válečné lodě, a považuje tím záležitost za uzavřenou.

„Prezident Ruska a francouzský prezident uzavřeli společné rozhodnutí o zrušení smlouvy,“ uvedl Kreml po telefonickém rozhovoru mezi oběma prezidenty.

„Moskva považuje otázku lodí Mistral za zcela vyřešenou.“

Podle agentury TASS budou do Francie vysláni ruští specialisté, kteří odmontují komunikační vybavení, které bylo na lodi již instalováno.

Zdroj: DefenseNews

Tagy článku