Spravedlnost byla slepá, bude i štědrá? Lukáš Nečesaný a jeho rodina chce od státu 50 milionů korun. Jeho otec dal v nemocnici výpověď, aby na to měl čas

Spravedlnost byla slepá, bude i štědrá? Lukáš Nečesaný a jeho rodina chce od státu 50 milionů korun. Jeho otec dal v nemocnici výpověď, aby na to měl čas
29 / 09 / 2019, 11:00

Lze vůbec vyčíslit penězi, kolik stojí zpackaný život? Lukáš Nečesaný a jeho rodina si skoro šest let ústrků, výslechů, papírování, narušení chodu rodiny, ponižování, vypětí u soudů a dvou let za mřížemi cení na desítky milionů.

Podle oficiálních zdrojů dosahuje částka, kterou požaduje rodina Lukáše Nečesaného od státu za nezákonné stíhání, řádů desítek milionů korun. Podle našich zdrojů jde zatím o 50 milionů, ale tato suma ještě nemusí být konečná.

„Žádosti jsme podali ve středu 25. září a ve čtvrtek už to bylo v médiích. Na tom je vidět, jak fungují komunikační kanály ministerstva spravedlnosti,” konstatoval Lukáš Nečesaný po podání žaloby.

Osm žádostí o odškodné

Advokát rodiny Nečesaných Michal Pokorný uvedl, že zaslal celkem osm žádostí k odškodnění nemajetkové újmy. Podle informací portálu Security magazín podali žádost: otec Luděk Nečesaný, matka Šárka Nečesaná, babička Marie Nečesaná, dědeček Luděk Nečesaný, babička Markéta Šoltysová, dědeček Jaroslav Šoltys, bratr Adam Nečesaný a manželka Veronika Nečesaná.

Lukáš Nečesaný byl obžalován z pokusu vraždy kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, které měl spáchat v únoru roku 2013. Podle obžaloby měl kadeřnici praštit do hlavy polenem a vzít jí 10 tisíc korun. Důkazy žádné (v podstatě jen pachové stopy), ale plno podezřelých okolností, souvisejících s vyšetřováním a postupem soudu. Pravomocného osvobozujícího verdiktu se Lukáš dočkal letos.

Velký podíl na osvobození Lukáše Nečesaného (kromě jeho otce a celé rodiny) má spolek Šalamoun, který se na případu dlouhodobě podílel.

„Jsme stále v naději a plné síle, že kolo štěstí s názvem česká justice se zatočí tím správným směrem i v dalších případech, které Spolek Šalamoun monitoruje, jako například v případu Petra Kramného,“ uvedl k úspěchu v kauze Nečesaný místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič.

Podobnost s jinými případy

Případ Nečesaný vykazuje podobnost s dalšími kauzami, kdy byl údajný pachatel odsouzen na základě podobných "důkazů". Například kauza pořezané tenistky Kvitové: I zde si svědkyně záhadně vzpomněla na podobu pachatele až po mnoha měsících. I zde sehrály klíčovou roli tzv. "pachové stopy", které ústavní soud obecně prohlásil za nepoužitelné.

Za svobodu Lukáš svědčí nasazení svého otce, ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného. Tedy - bývalého ředitele. Jen pár hodin poté, co byl jeho syn pravomocně zproštěn obvinění, dal v nemocnici výpověď. Jako důvod Luděk Nečesaný uvedl: "Chci mít čas a klid řešit své osobní věci a dotáhnout je do konce."

Je zřejmé, že těmi "osobními věcmi" měl Luděk Nečesaný na mysli právě žalobu na stát, který jeho synovi zničil život.

 

Autor: hop 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace