Spravedlnost pro všechny nebo jen pro některé?

Spravedlnost pro všechny nebo jen pro některé?
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Policejní brutalita v USA
07 / 12 / 2014, 17:00

7.12.2014 / Problém, který v USA dlouho v tichosti narůstal, propukl s plnou silou.

Protesty proti praktikám amerických policistů po sérii usmrcených neozbrojených černošských občanů, po které následovala rozhodnutí policisty neobvinit, pokračují v amerických městech čtvrtým dnem. V kalifornském Berkley se dnes v noci zvrhly v pouliční násilí, rozbíjení výloh a házení kamenů na policisty.

Za čtyři dny byly zatčeny více než tři stovky demonstrantů zejména v New Yorku. 

Policisté si stěžují, že jsou zrazeni všemi počínaje demonstranty skandujícími: „Jste rasisté, máte na rukou krev!“, přes starostu New Yorku až po prezidenta Obamu. „Jak máme zasahovat proti zločinu?“, ptají se. „Když se někdo brání zatčení, jde přece o zločin. Chcete po policistech, aby přestali bojovat proti zločinu?“

Zřejmě nejpřesněji popsal krizi, které dnes čelí USA starosta New Yorku Bill de Blasio: „Nemáme co do činění jen s problémem roku 2014, nemáme co do činění jen s lety rasismu, které k němu vedly. Máme co do činění se staletími rasismu, které nás přivedly k tomuto dni."

„Ameriko, máme problém,“ nazval jeden americký blogger svůj blog o událostech ve Fergusonu, o tom co k nim vedlo a o vyhlídkách do budoucnosti. Parafrázoval tak slavnou větu z krizového letu Apolla 13, která zněla: „Houstone, máme problém“. Zachránit před havárií kosmickou loď byla ovšem hračka ve srovnání s problémem, kterému dnes čelí Amerika.

Psali jsme také:

Další neozbrojený černoch zastřelen policistou

Další vlna protestů v USA

Bál jsem se o život!

Ferguson hoří!

Násilí dětí a násilí na dětech v USA. Chmurné vyhlídky

 

 

 

Tagy článku